6 asja, millele enne laenu võtmist mõelda

Kas sa oled kunagi unistanud uuest autost? Või muinasjutulistest pulmadest, mille jaoks on vaja natuke lisaraha? Äkki soovid sa minna unelmate reisile? Väikelaen võib olla vastuseks, kuidas need unistused saavutada.

Muidugi on väikelaenu võtmine suur samm ja seetõttu oleme kirja pannud kuus punkti, millele tasub enne laenulepingu sõlmimist mõelda.

1. Kas Sa vastad väikelaenu tingimustele?

Esmalt tuleb muidugi veenduda, et sa vastad kõikidele laenuandja poolt seatud tingimustele.

Põhinõuded on tavaliselt järgmised:

  • Sa oled vähemalt 18-aastane;
  • Sa oled Eesti kodanik või omad kehtivat elamisluba;
  • Su keskmine tõestatud sissetulek on vähemalt 300 eurot kuus.

2. Kas Sa tead, milleks Sa soovid laenu kasutada?

Enne kui Sa hakkad kuskile allkirja kirjutama, mõtle välja, milleks Sul laenu vaja on ning mis laenutüüp Sinu vajadustele kõige paremini vastaks.

Tagatiseta väikelaen sobib kõige paremini ootamatute ravikulude, täiendkoolituste, pulmade või puhkusereisi eest tasumiseks. Kui sul on olemas tagatis ja/või käendaja, siis saad taotleda ka suuremat summat. Autolaen on aga ideaalne selleks, et soetada uus või kasutatud auto ning seda ilma pikaajalise säästmiseta. Tihtipeale on auto ise ka laenu tagatiseks, mis võimaldab madalamat intressimäära.

3. Kas Sa tead, mis on intressimäär?

Intressimäär on põhimõtteliselt laenu hind, mida sul on vaja maksta laenuandjale selle eest, et nad Sulle raha laenavad. Ideaalis tasuks valida madalaima intressimääraga laen, mis tähendab, et laen on kokkuvõttes odavam. Tihtipeale määrab intressimäära just laenu tüüp ning kui laenuvõtmisega kaasneb tagatis, on intressimäär madalam.

4. Millised kulud kaasnevad laenuga?

Laenuvõtmine ei ole päris nii lihtne, et allkirjastad lepingu ja siis supled rahas. Selleks, et vältida ootamatuid kulusid, vii ennast juba nüüd kurssi võimalike lisatasudega. Nendeks võivad olla: lepingutasu, laenukindlustuse kuumakse, laenulepingu muudatust tehes lisa lepingutasu, laenulepingu ennetähtaegse tagastamise tasu või kui maksetega hiljaks jääd, siis võlgnevuse menetlemise tasu.

5. Millal on laenu tähtaeg?

Laenu pikkus sõltub määratud tagasimaksesummast ja intressist. Mida kaugemal on laenu tähtaeg, seda väiksemad on igakuised tagasimaksed, kuid seda rohkem võid sa intressi maksta. Reeglina on väikelaenu laenuperiood mõnest kuust 4-5 aastani.

6. Kuidas Sa laenu tagasi maksad?

Lisaraha on suurepärane asi, kuid ühel hetkel on Sul vaja see tagasi maksta. Enne laenu võtmist on Sul vaja paika panna, kuidas sa võla tasutud saad. Kui Su praegusest palgast ei piisa soovitud laenu tagasimaksmiseks, tasuks kaaluda väiksemat laenusummat või mõelda, kas laenuvõtmine on ikka hea otsus. Pane paika, millal ja kui tihti tagasimaksed toimuvad, kui suur on üks tagasimakse ning mõtle sellele, kas võib juhtuda, et sa suudaksid laenu ennetähtaegselt tagasi maksta. See kõik aitab sul otsustada, kui suur laen võtta, millise laenuandja juurest ning mis tingimustel.

Need kuus lihtsat punkti aitavad välja selgitada, kas Sa oled valmis laenu võtma ja laenu ka tagasi maksma. Unistuste nimel tasub vaeva näha, kuid valede otsuste tegemisest tuleb hoiduda.

Eraisikute laenud

BrazilNew ZealandPeru