Austraalia dollar eesti

Austraalia dollar AUD on lõunapoolkeral asuva Austraalia ametlik valuuta. Lisaks suurriigile on Austraalia dollar kasutusel ka Vaikse ookeani saareriikides Kiribatis, Naurul ning Tuvalus.

Sydney Opera House

Euro, GBP ehk mis oli enne, kui tuli Austraalia dollar?

Austraalias algul kasutusel naelsterling GBP, mis on siiani Suurbritannia valuutaks. Toona oli see veelgi täpsemalt aga Austraalia oma naelsterling. Alates 1966. aastast võeti vastu otsus toonasele keerulisele naelsterlingite, šillingite ja pennide süsteemile joon alla tõmmata ja asendada see kümnendsüsteemis dollariga – Austraalia dollar AUD.

Naelsterlingi süsteem

Austraalia naelsterling jagunes nagu GBP 20 šillingiks ning iga šilling jagunes 12 penniks ehk üks nael oli väärt 240 penni. Juba 1937. aastal hakati mõtlema sellele, et võtta kasutusele kümnendsüsteem. Kuigi esimene mõte oli see, et jagada nael 1000 osaks! Esimesi tõelisi samme rahasüsteemi muutmise jaoks hakati astuma aga 1959. aastal ning poolteist aastat hiljem otsustati, et kasutusele võetakse kümnendsüsteem, võttes eeskuju Lõuna-Aafrika vabariigi rahareformist.

blue white and red star flag

Miks aga mitte lihtsalt süsteemi muuta ja sama nimi säilitada? Sel ajal arvati, et süsteemi kümnendsüsteemiks vahetamine aga sama nime säilitamine oleks liialt segadustekitav ehk muudeti ära nii arvsüsteem kui ka nimi.

Uue valuuta ristimine

Uue valuuta nimeks pakuti välja enam kui tuhat varianti! Esmalt kuulutatigi võitjaks hoopis royal ehk rojaal/kuninglik. Avalikkus ei kiitnud seda varianti aga heaks ning kolm kuud hiljem kuulutati uueks võitjaks „dollar“, mis võeti ka kasutusele.

Kuidas ühte dollarit teistest eristada?

AUD tähiseks on dollarimärk $ kuigi mõnikord võib kohata ka sümboleid A$ ning AU$, et eristada Austraalia dollarit teistest dollarit kasutavatest riikidest (nt Uus-Meremaa ja Kanada).

fan of 100 U.S. dollar banknotes

Austraalia dollar AUD jagunemine

Kümnendsüsteem tähendab, et üks dollar koosneb sajast sendist.

assorted Australian dollar banknotes

AUD Austraalia dollar sularahatähed

Sularahatähed erinevad suuruse (mida väiksem väärtus, seda väiksemad mõõtmed) ja värvuse poolest:

5 dollarit – lilla või roosa, kõige väiksem rahatäht

10 dollarit – sinine

20 dollarit – punane

50 dollarit – kollane

100 dollarit – roheline

AUD Austraalia dollar mündid

Hetkel on käibel kuue erineva väärtusega mündid:

5 senti

10 senti

20 senti

50 senti

1 dollar

2 dollarit

Varasemalt olid kasutusel ka 1 ja 2 sendise väärtusega mündid, ent need on nüüdseks käibelt kõrvaldatud.

six silver-colored coins on white surface

Milline Austraalia dollar AUD välja näeb?

Algselt valmistati rahatähti paberist, ent 1992. ja 1996. aastal vahetati need vastupidavamate polüpropüleenist rahatähtede vastu.

Muide, kõikidel Austraalia dollari müntide ühel küljelt on kujutatud kuninganna Elizabeth II. Müntide teiselt küljelt võib leida Lõunaristi tähtkuju ning aborigeenide hõimupealiku (2$); viis känguru ($1); Austraalia riigivapi, emu ja känguru (50 senti); nokkloom (20 senti); lüüralind (10 senti) ja sipelgasiil (5 senti).

brown deer on white sand beach during daytime

grey bird during daytime

Kuna Uus-Meremaa sendid olid sarnase suuruse ja kujuga, aeti kahe riigi münte üsna tihti sassi ja mõlema riigi münte võis leida vastavalt ka teises riigis. 2004. aastal tehtud muudatus Uus-Meremaa mündisuuruses vähendas segadust, ent probleemid 1- ja 2-dollariliste müntidega on säilinud.

Valuutaturgudel kauplemine

Kuna AUD Austraalia dollar on kõikuva kursiga, on see kujunenud valuutaspekulantide üheks lemmikuks. Tegu on maailma ühe enim kaubeldava valuutaga.

BrazilNew ZealandPeru