Bitcoini kaevandamine

Bitcoini olemasolust teavad ka need kelle jaoks kogu ülejäänud krüptomaailm on jäänud võõraks ning mõistatuslikuks. Aga kust see bitcoin siis üldse tekib? Mida tähendab bitcoini kaevandamine? Kes ja kuidas suudavad seda teha? Saate osta krüptosid maakleri Etoro abil.

Mida teada Bitcoini alussüsteemist?

Kogu krüptoraha süsteemi iseloomustamiseks saab kasutada sõna krüptograafia. Nimelt on kogu selle süsteemi turvalisus tagatud matemaatiliste ehk krüptograafiliste alustega. Maksesüsteem on detsentraliseeritud ja isereguleeriv ning kogu tarkvara on läbipaistev.

Sama kehtib ka Bitcoini süsteemi kohta, kus on arveldusühikuks selle krüptograafiline valuuta ehk bitcoin.

Mis on selle süsteemi eeliseks?

Kogu antud süsteem on avatud lähtekoodiga tarkvara. Sellel süsteemil puudub keskne osapool. Mida see tähendab? Kui tavalises elus seob erinevaid rahalisi tehinguid pank, siis bitcoini süsteemis sellis keskust ei ole. Samal ajal on süsteemis täiesti jälgitav ka iga üksiku bitcoini liikumine!

Bitcoin võrdluses teiste lahendustega

Klassikaliste raha ja väärtussüsteemideks on ka kuld ning sularaha. Miks on aga bitcoin mõlemast neist parem?

Bitcoin on rahvusvaheline, mis tähendab, et see on kasutatav üle kogu maailma ja väga paljudes erinevates riikides

Bitcoini ei ole võimalik võltsida ega ka devalveerida

Bitcoin on deflatsioonivaba

Bitcoini kõik tehingud on nähtavad algusest lõpuni, ehk mündid on jälgitavad

Bitcoini saab jagada kuni kaheksa komakohaga osadeks, mis on võimatu nii kulla kui ka sularaha puhul

Läheme edasi kaevandamise juurde

Alustame muidugi sellest, et kõikide krüptorahade kaevamine ei käi identselt. Mõned krüptorahad on kaevandatavad ka ilma eriliste vahenditega ja sellega tulevad toime kõike, kellel on lihtsalt huvi. Bitcoin aga eristub. Bitcoini kaevandamiseks on vaja kasutada erilisi seadmeid, mis sisaldavad ka spetsiaalseid just kaevandamiseks mõeldud kiipe.

Seejuures ei ole kaevandamiseks kasutatav riistvara kasutatav millekski muuks. See on loodud ühe kindla eesmärgiga – kaevandada krüptovaluutat, kaevandada bitcoine. Tänu spetsiaalsele riistvarale on tehete tegemine aga palju tõhusam ja palju kiirem.

Samas võib alustajal olla keeruline riistvara kätte saada, vajalik on tihtipeale tegeleda ka tolliga ning olla valmis tavalisest pikemateks oote- ja tarneaegadeks. Ja muidugi on alati oht sattuda petturite otsa!

Võimalik on ka ise kaevandamiseks sobilik riistvara kokku panna, ent see nõuab rohkem oskusi, kui lihtsalt kiire guugeldamine. Vaja on arvestada ka üldiste trendidega, sh muutunud ja uuenenud videokaardid ning toiteplokid, mis on kaevandamise südameks.

Operatsioonisüsteemi põhjal ei ole erilist vahet. Kõik sõltub kasutajast ja kasutaja soovidest ning oskustest.

Edasi tarkvara juurde

Number üks asi, mida tarkvara valimisel silmas pidada, on muidugi see, et absoluutselt iga algoritm nõuab erinevat kaevandustarkvara. Kui oled välja valinud meeldiva krüptoraha, tasub nende kodulehel ringi piiluda. Reeglina on kodulehel juba toodud antud valuuta kaevandamiseks sobilikuimad ja soovitatud tarkvara nimetused.

Ja järgmiseks sammuks on valida keskkond, kus siis kaevandama hakata.

Üks tarkvaraline lähenemine, millele on jällegi tarvis mõelda, on ka kaughaldustarkvara kasutamine. See võib suures õhinas ununeda, ent ilma kaughaldustarkvarata on vaja ninapidi kaevandamise juures passida ja see pole sugugi nii huvitav, kui võiks arvata. Videokaardid teevad tasapisi oma tööd ning inimese juuresolek ei muuda protsessi kuidagi kiiremaks.

Kindlasti peab aga kõikide uuenduste ja värskete lahendustega tempot hoidma, et kaevandamine ka ära tasuks!

Kaevandamine tulevikus

Mõelda on vaja ka tulevikule. Mida rohkem bitcoine on kaevandatud, seda vähem on neid veel alles, et kaevandada ja seda keerulisemaks ning ressurssimahukamaks kaevandamise protsess muutub.

Ja samal ajal, mida suurem on võimsus, seda rohkem krüptorahasid ka leitakse ning seda kiiremini ka krüptoraha koguneb.

Millega kaevandada?

Kaevandamisel on võimalik valida nii enda riistvara kasutamine kui ka pilveteenus. Alustajale kaevandajale on parem ja lihtsam lahendus pilvekaevandamine. Enda riistvara kasutamine pakub aga rohkem võimalusi ja suuremat teenimispotentsiaali.

Võimsaimaks kaevandamismasinaks on AntMiner S9 ja selle hind ulatud tublisti üle paari tuhande dollari. Üksjagu võimsad on aga ka AntMiner S7 ning Avalon 6. Väiksem võimsus tähendab ka madalamat hinda, mis on paljudele meelepärane.

Kaevandamise miinuspooled

Üks asi, mis mõjutab märkimisväärselt kogu kaevandamise mõttekust, on elektrihind. Kui elektrihind on kerkinud taevastesse kõrgustesse, võib kaevandamine tähendada märkimisväärselt suuri elektriarveid. Lisaks kaasneb kaevandamise elektrikuluga ka sooja tekitamine. Naljaga pooleks võib lausa öelda, et bitcoini kaevandamisega saab ka kodu soojaks kütta! See nõuab aga ka korralikku süsteemi jahutust ning turvalist ruumi, kus kaevandamismasinaid hoida.

Ilmselgelt ei sobi tänapäevase krüptoraha kaevandamiseks klassikalised madalad ja tolmused kaevanduskäigud. Just seetõttu eelistavad mitmed kaevandajad, kes tegutsevad pigem väikeses või keskmises mahus, erilisi just selleks disainitud komplekse.

Neid nimetatakse tihtipeale ka kaevandushotellideks – võimalik on ostmine ning ka lihtsalt juba võrku ühendatud tehnika kasutamine. Kaevandushotellis on tagatud ka vajalikud tingimused, nagu näiteks sobilik ventilatsioon, stabiilne elektriga varustatus ja muidugi ka turvalisus.

Tihtipeale ei mõelda aga kogu kaevandamiseks vajaliku hoiustamisele enne, kui asjad on juba käes ning ehk ka esimesed katsetused tehtud. Alles siis selgub, et protsess on lärmakas ja nõuab rohkelt ruumi. Bitcoini kaevandamine nõuab aga ka elektrit! Olenevalt elektrihinnast võibki juhtuda, et kaevandamine ei tasu lihtsal ära ning on vaja valida, millal see siis ette võtta.

Krüptofarmide tulek!

Mõned krüptofarmid on kasvanud juba sedavõrd suureks, et need täidavad laohooneid! Aga kui teada, mida teha, on tulemus selge ja kasum kindel.

Võib aga öelda, et just nendel põhjustel on tavalise personaalarvuti abil kaevandamine muutunud peaaegu võimatuks. Samamoodi ei pruugi piisata koduse elektrisüsteemi võimsusest.

Mida siis tehakse ja kuidas see käib? Põhimõtteliselt otsib arvuti ühte täiesti juhuslikku numbrit! Numbri otsimine on raske, ent proof-of-work ehk töötõend tagab selle, et hiljem on võimalik kontrollida, et number ka leiti.

Iga uue numbri leidmisega luuakse plokk ning see on seotud varasemate plokkidega ehk tekib ahel. Tänu töötõendile on tagatud kogu plokiahela turvalisus.

Teenimise võimalus

Muidugi on väärt küsimist, kui palju siis saab teenida? On inimesi, kelle kuu teenistus on ulatunud ligi 60 000 euroni! Muidugi, leppima peab sellega, et see summa võib veelgi tõusta või ka korralikult langeda. Seega ei saa öelda, et viiekohaline number on alati see garanteeritud summa. Ja muidugi peab maha arvestama tehtud investeeringud ja jooksvad kulud. Nii või naa võib summa olla tegutsemist väärt.

Juba 2018. öeldi, et bitcoinide kaevandamine ei tasu enam ära. Kaevandamiseks vajalikku investeeringut ei teenitud toona lihtsalt enam tasa. See võib olla reaalsus ka praegu, sõltub väga palju sellest, kus täpselt tegutseda ja millal investeeringud said tehtud.

Meeles tasub pidada seda, et mida rohkem inimesi kaevandavad ehk lahendavad krüptograafilisi mõistatusi, seda raskemaks mõistatused ka muutuvad! See tähendab, et võrreldes algusajaga on bitcoinide kaevandamine muutunud kordades raskemaks ja aeganõudvamaks.

See tähendab, et nüüd kaevandajana turule sisenedes on väga keeruline teenida samasid summasid nagu oleksid teeninud täiesti alguses turule sisenedes. Põhjuseks on muidugi see, et mida rohkem bitcoine on kaevandatud, seda vähem neid alles jääb.

Seetõttu on enamike inimeste jaoks targemaks mõtteks mitte bitcoinide kaevandamisega alustamine, vaid investeerimine bitcoinidesse neid ostes. Bitcoinide ostmiseks on võimalik kasutada väga erinevaid platvorme. Platvormide valikul on kõige olulisem valida kvaliteetne ning turvaline platvorm. Selliselt ei ole ohtu oma investeeritud bitcoinidest ootamatult ilma jääda.

Kaevandamine sobib paremini neile, kes plaanivad väga pikaajalist tegutsemist ning kellel on suurem summa vaba finantsi, mida siis investeerida.

Muidugi võib valida ka mõne teise krüptoraha ja hoopis sellega tegeleda, ent bitcoiniga on see kõige lihtsam. Miks siis nii? Muidugi seetõttu, et olenemata teiste krüptorahade rohkest tulemistest, on bitcoin endiselt see kõige populaarsem variant. Tänu sellele on ka ostmine ja müümine kergeim.

BrazilNew ZealandPeru