Bitcoini rahakott

Olid ajad, mil igasugune tehnoloogiamaailm ja sealjuures ka krüptorahamaailm oli mõeldud vaid tõelistele IT fännidele ning asjatundjatele.

Nüüd on kogu protsess aga õnneks kergemaks tehtud, mis on muutnud selle ligipääsetavaks ka täiesti tavalistele inimestele. See tähendab ka seda, et enamik inimesi on endale selgeks teinud, mis asi on krüptovaluuta. Saate osta krüptosid maakleri Etoro abil.

Bitcoin sobib kõikidele!

Võtame näiteks bitcoiniga tegelemise. Kaevandamisest on räägitud söögi alla ja söögi peale.

Küll ei ole kaevandamine mõeldud ka kõikide heaks.

Bitcoini münte on alati võimalik ka osta, selle asemel et neid ise kaevandada.

Bitcoini soetamiseks on vaja vaid tõmmata alla sobilik rahakotirakendus ning seejärel valida välja soovitud portaal, mille kaudu teha kauplemistehinguid. Seda võib leida ka bitcoini rahakotti nime all.

Kogu rakenduse installeerimise protsess on tehtud äärmiselt lihtsaks ja sirgjooneliseks, kuigi täiesti arusaadav, kui sul on tekkinud küsimus, mis on bitcoini rahakott.

Erinevad bitcoini rahakotid

Bitcoini rahakotid ei tähenda ühte või kahte rakendust. Tegelikult on turul kordades rohkem rakendusi. Vaatame mõned Bitcoini rahakotid siinkohal üle:

Coinbase

Trezor

Exodus

Ledger

SoFi

Robinhood

Mycelium

Mis on Bitcoini rahakott?

Kuigi Bitcoini rahakoti nimi vihjab klassikalisele näiteks nahast või kangast tehtud rahataskule, siis krüptomüntide hoidmiseks mõeldud rahakott on tegelikult lihtsalt järjekordne rakendus, mille saab laadida kas arvutisse või telefoni.

Nende kõrval on aga olemas ka füüsilisi, põhimõtteliselt mälupulkade laadseid Bitcoini rahakoti lahendusi. Üldiselt saab aga öelda, et bitcoini rahakoti näol on tegemist on digitaalse salvestusseadmega.

Tähelepanu tasub pöörata ka sellele, et kui toodet isegi reklaamitakse kui bitcoini rahakotti, siis tihtipeale saab seal hoida ka teisi krüptovaluutasid.

Turvalisuse ABC

Me oleme õppinud oma rahakotti turvaliselt hoidma. Rahakotid on ju pikalt olnud kohaks, kus hoiame algul raha ja münte, ent tänapäeval ka pangakaarte ja teisi olulisi pabereid. Klassikaline rahakott ja digitaalne rahakott sarnanevad aga turvalisuse vajaduse poole pealt.

Bitcoini rahakotid on küll turvaliselt ehitatud, ent bitcoini rahakotid ei ole mitte kunagi iseenesest kõige turvalisemad lahendused. See kuidas bitcoini hoida ja ennast kaitsta, on täiesti omaette teema ning see on tutvumist väärt.

Väga tähtis on oma paroolide korrektne haldamine. Miks? Nimelt kui juhtub, et oled oma paroolid täielikult unustanud, ei ole võimalik neid paroole uuesti kätte saada.

See tähendab ka seda, et kui unustad parooli, kaotad ligipääsu oma müntidele! Mitmed inimesed on selliselt oma müntidest ehk ka rahast ilma jäänud. Rahakott on tähtis!

Tänu põhiteadmistele on ka kogu protsess väga lihtne. Ja igal juhul ka väga turvaline!

Bitcoini rahakoti kahe faktoriga identifitseerimine

Turvalisus on võimalik tagada ka sellega, kui kasutada kahe faktoriga identifitseerimist. See on üks võrdlemisi lihtne samm, mis aitab rahakoti turvalisust märkimisväärselt tõsta.

Lisaks tasub mõelda kahe faktoriga identifitseerimise peale: hiljuti kirjeldas krüptorahaekspert Asse Sauga, kuidas häkker temalt 10 000 euro väärtuses krüptoraha varastas.

Kuidas? Kuna teist faktorit (ühest paroolist ei piisa, teine saadetakse iga kasutuskorra ajal mobiilile) tal peal polnud.

Turvalisust ei ole võimalik krüptorahaga kauplemise puhul üle tähtsustada.

Digitaalsed rahakotid on kõrge turvalisuse vajadusega

Kaasaegse maailma üks suuremaid probleeme ongi just andmete turvalisus. Vanadel aegadel võis üks lukk kesta ja olla turvaline aastaid, kui mitte aastakümneid!

Internetimaailma turvalisuse standardid aga vananevad äärmiselt kiiresti, tehes andmed kergesti ligipääsetavaks ja kasutajad haavatavaks.

Paberraha ja müntide hoiustamine on selge. Mida tehakse aga digitaalse rahaga ja veelgi täpsemalt, krüptorahaga? Kuidas neid kindlal kohal hoida? Kas digitaalne rahakott on ka turvaline?

Targad rahakotid ehk kuidas bitcoini hoida?

Krüptovaluutade turvalisus tagataksegi just eriliste rahakottidega, mis toimivad spetsiaalse tarkvara peal.

Parimatel krüptorahakottidel on keerulised aga tõhusad kaitsemehhanismid, mida häkkeritel on keeruline lõhkuda ja andmeid kuritarvitada.

Kõige suurem oht on tavaliselt klaviatuuri ja tooli vahel ehk inimene ise.

Kasutajaandmed lekivad enamikel juhtudel omanike endi süül, seal all on kõige levinumaks probleemiks konfidentsiaalsuse eiramine või siis andmete ohutu ja turvalise käitamise eiramine.

Kõikidel digitaalsetel rahakottidel on oma number. See number on ühtlasi ka rahakoti aadress ja seda kasutatakse klientide tuvastamiseks.

Ühte rahakotti võib paigutada erinevaid krüptorahasid. Seda siis ka erinevates summades.

Konto registeerimisel antakse kliendile üks kindel koodinumber, mida kasutatakse individuaalse identifitseerimisnumbrina. Ehk siis rahakott on põhimõtteliselt üks number.

Krüptorahakoti aadress ning miks see on oluline

Võib ju mõelda, et Bitcoini rahakoti aadressi saab lihtsalt meelde jätta, ent samal ajal on see võimatu. Aadress koosneb erinevatest numbritest, tähtedest ja on seega üsna pikk.

Õnneks on võimalus number teisendada QR-koodiks, mida on väga kerge kasutada ja mille abil on väga kerge ka oma rahakoti aadressi jagada. Ehk üks kaameraklikk, bitcoini rahakott ongi juba käeulatuses, valmis jagamiseks mis tahes teiste huvilistega ja valmis ostu-müügi-vahetus tehinguteks.

Privaatne võti ja avalik võti

Bitcoinile eraldatud salvestusruum on esitatud kahe erineva võtmena. Üks on privaatne võti, teine on avalik võti.

Nagu nimest saab arvata, siis avalik võti on nähtav kõikidele kasutajatele. On see aga turvaline ja kuidas see toimib? Privaatne võti aga üksnes rahakoti omanikule ja seetõttu on see kasutatav ka omaniku allkirjana.

Krüptoraha saatmine

Raha saatmiseks on vaja teada üksnes tehingu jaoks loodud numbrit. Nende numbrite arv ei ole ka piiratud ja kõik numbrid, mis on loodud, salvestatakse rahakotti.

Bitcoinide makset ei saa tühistada ehk numbri õigsusele on vaja pöörata hoolega tähelepanu!

Kuidas garanteerida rahakoti kõrge turvalisus?

Otsuse peab tegema vastavalt sellele, mis on eesmärgiks. Seda välja mõeldes on võimalik leida parim võimalik lahendus. Kelle jaoks bitcoin on pikaajaline investeering, kellele lühiajaline ja kellele lihtsalt ajaveetmis vahent.

Ent kuidas siis valida välja sobilik bitcoini rahakott?

Esiteks on olemas hooldusasutused

Nende näol on tegemist organisatsioonidega, kes on täielikult vastutavad konto ohutuse eest.

Samas on risk nii varguse toimumiseks või pankrotistumiseks aga palju kõrgem, kui võrrelda mõne teise lahendusega.

Teiseks on külmhoidlad

Külmhoidla on võrdlemisi ohutu võimalus ja selle abil on turvalisus tagatud ka ilma võrguühenduseta.

Külmhoidla tähendab elektroonilist vidinat või salvestusseadet nagu näiteks väline kõvaketas või mälupulk!

Kolmandaks aga rahakotid

Veelgi täpsemalt krüpto hoidmiseks mõeldud rahakotid. Tegu ei ole füüsilise rahakotiga, vaid spetsiaalse rakendusega, mis paigaldatakse kas arvutisse või mobiiltelefone. Selliseld saab öelda, et rahakotid on lõpuks ometi digitaalsed!

Krüptoraha, turvalisus ja petturid

Muidugi kaasneb populaarsusega aga ka risk ja ohud. Mida populaarsemaks krüptoraha saab, seda rohkem pakub see huvi ka petturitele ja kurjategijatele.

Seetõttu on vajalik turvalisuse tagamine.

Aga nii nagu arenevad edasi turvalisuse võimalused ja turvalisuse tagamiseks kasutatavad vahendid, arenevad edasi ka trikid ja nipid, kuidas turvalisus tagada.

Mitte vaid petturid ise!

Lisaks petturitele endile, on turule jõudnud juba ka spetsiaalsed programmid, mis töötavad täpselt selle nimel, et inimesi nende krüptorahast paljaks röövida.

Tihtipeale võivad sellised programmid jõuda ka täiesti usaldusväärsena näivatele veebilehtedele või rakenduste poodidesse.

Õnneks võetakse need sealt võrdlemisi kiiresti maha, ent kahju võib olla juba tehtud.

See on põhjuseks, miks on hea mõte lugeda arvustusi ja kommentaare. Sealt võib juba selguda ühe või teise rakenduse pettus.

Kuidas inimeste rahakotte siis tühjendatakse?

Esiteks on tehnilise rikke järel reageerimine, kus inimene, kes ei peaks, saab volitused, mis lubavad rahakoti tühjaks teha.

See on üks populaarsemaid ja levinumaid viise, kuidas inimesed langevad pettuste ohvriks.

Teiseks passiivne rünnak, kus kasutatakse ära rahakoti omaniku tähelepandamatust.

Tavaliselt tähendab see seda, et kasutaja sisestab konfidentsiaalse info petturite loodud võlts veebilehele, misjärel petturid saavad saadud infot enda heaks ära kasutada.

Lõppsõnad turvalisuse kohta

Bitcoinidest rääkides ei saa ära unustada ka üldist asjaga kaasaskäivat turvalisust ja teadlikkust.

Esiteks ei tule ükski investeering ilma riskideta

See tähendab, et enne investeerimist on vaja mõelda sellele, kas võimalik investeeringu kaotus on midagi, mille suudad üle elada või kas see tekitaks suuri majanduslikke probleeme.

Kui sinu jaoks ei ole kõrge risk midagi, mida suudad taluda, hoia sellest eemale.

Teiseks, ole valmis kulutama aega ja energiat

Enne suurte otsuste tegemist on igal juhul vaja tutvuda sellega, mida või kuidas sa teed. Eriti vajalik on see siis, kui mängus on pigem suuremat summad.

Selleks, et end asjaga tõeliselt kurssi viia, võib kuluda kümneid kui mitte sadu tunde taustauuringute tegemiseks.

Kolmandaks, tee targad otsused

Kauplemist ei tasu alustada esimesel ettejuhtuval veebilehel. Selliselt on vägagi tõenäoline, et koperdad pettuse otsa, mis tähendab seda, et jääd oma investeeritud rahast ilma.

Tee korralik taustatöö ja vali hoolega, kuhu oma raha investeerida.

BrazilNew ZealandPeru