Brent eesti

Brent on sõna, mis eesti keeles tundub hulga sarnasem hoopis kellegi nimele, mitte ettevõtte nimi, või tegelikult isegi rohkemat!

Mida tähendab Brent?

Brent toornafta on kindlast piirkonnast pärit nafta. Seda ammutatakse nimelt Põhja-Atlandist ning toodetakse Brent nimelises piirkonnas. Brent nafta peamised rafineerimistehased asuvad Loode-Euroopas ning Ameerika Ühendriikide idarannikul.

Brent nafta tulevik!

Aga, tulevikus võib ees oodata muudki! Nimelt on Briti-Hollandi naftakompanii Royal Dutch Shell teatanud, et nad plaanivad tuleval aastal sulgeda puuraugud, kust praegu pumbatakse Brenti toornaftat. Mida see endaga kaasa toob?

See tähendab, et maailma tuntuimat ning nafta baashinna aluseks olevat naftat õige pea enam ei pumbatagi!

Brent nafta minevik

Brent naftaleiukoht avastati 1971. aastal ja kuna toona nimetas Shell oma leiukohti merelindude järgi, ristiti ka Brenti nafta linnu järgi – brent goose ehk mustlagle. Kõik Brenti nafta puuraugud on Põhjameres ning täpsemalt Ida-Shetlandi basseinis. See asub Šoti Shetlandi saartest 185 km jagu kirdes.

Paljud teised ettevõtted, kes pumpasid naftaväljadelt, mis avastati samal ajal, on nüüdseks tegevuse lõpetanud. Brent sattus aga puhtjuhuslikult juba oma esimese puurimisega suurimale leiukohale.

Seega, 1980. aastate lõpus kujunes Brenti naftahinnast maailmamere baashind ja on sellena siiani säilinud. Teiseks baashinnaks on aga WTI ehk West Texas Intermediate.

Miks on vaja hinda jälgida?

Väga palju jälgitakse Brenti toornafta hinda! Barrelihinda on igal juhul vaja jälgida, sest ülemaailmne energiakriis mõjutab absoluutselt kõike. Seejuures ka naftaturgu! Kolme aastaga jõuti lõpuks sinnani, et Brenti toornafta barreli hind ületas 80 dollari piiri. Mis põhjusel aga nafta hind kerkib?

Üldiselt saab öelda, et toornafta hind on seotud majandusega. See tähendab, et kui globaalne majandus on hakanud taastuma ja naasma varasemale tasemele, tõuseb ja kerkib sellega koos ka nafta hind. Just sel põhjustel kasvas ka Brenti toornafta hind viimaste aastate kõrgeimale tasemele.

Majanduse muutumine ja kasvamine

Ja samas ei ole see ainult hea ja fantastiline uudis. Maailma nõudlus toornafta järele tundub olevat pidevas kasvamisest, ent samal ajal on nafta siiski taastumatu maavarad. See tähendab seda, et muretsetakse selle pärast, kui kaua üldse toornafta varusid jagub.

Kuna Euroopas toimuv energiakriis on tõstnud maagaasi hinda, tõuseb sellega ka naftaturul naftabarreli hind. Nagu öeldud, suurendab majanduse taastumine nafta barrelite hinda. Prognoositakse ka nõudluse pidevat suurenemist, sest pandeemiast tingitud piiranguid on hakatud järkjärgult vähendama ning seeläbi suureneb nõudlus nafta järgi.

Ennustused tuleviku jaoks

USA tuntud investeerimispank Goldman Sachs on seejuures avalikustanud prognoosi, et nende hinnangul võib aasta lõpuks tõusta Brent hind 90 dollarini ühe barreli kohta! Sellele prognoosile on panustanud ka investorid ning nad loodavad toornafta tõusu.

USA investorid hoiavad silma peal ka USA-s kaubeldava toornafta WTI hinnal. Mitmed asjatundjad arvavad, et WTI hind võib kerkida 100 dollarini ühe barreli kohta. See on märkimisväärne hinnatõus, eriti arvestades seda, et viimati oli WTI hind sedavõrd kõrge 2014. aastal! Ja samamoodi pakuvad mitmed investorid, et Brenti toornafta barreli hind võib kerkida kõrgemale, kui 200 dollarit! Investeerimisfirma JP Morgan analüütikud ei ole aga päris samal arvamusel ning väidavad võrdlemisi konservatiivselt, et Brenti toornafta hind on ka aasta lõpus vaid 84 dollari ringis.

Küll aga on hea pidada meeles seda, et majandus ei saa kasvada lõputult. Ühel hetkel majanduse kasv aeglustub. Selle põhjustajaks on aga omal moel ka kõrgem nafta barreli hind! Kõrgem nafta hind tõstab ju ka paljude toodete ja teenuste hindasid. See omakorda aga tähendab, et tarbijad hakkavad vähem kulutama ning seeläbi majandus ka aeglustub.

Majanduse ABC

Majandus on tsükliline ning seda peab aktsepteerima.

Selliselt on võimalik majandust enda jaoks parimal moel ära kasutada. Ülepakkumisega kaasneb nafta hinna langemine. Samas, kui puudusega, muidugi nafta hind kasvab! Ainus küsimus ongi selles, millal on oodata langust ja millal tõusu.

Nafta kui maavara on paljude riikide majanduse alustalaks. Teatud riigid on aga olnud targemad ja teinud teadlikud valikud, et nafta hinna langus või naftavarude lõppemine ei tähendaks riigi majanduse kokkukukkumist. Mõtleme näiteks Norrale, kes on lähenenud väga teadlikult ja läbimõeldult. Samal ajal on aga Venemaa ja Venezuela halvemas seisus, sest liiga suur osa nende majandusest sõltub naftast.

Tulevikuvõimalusena nähakse ka seda, et baashinna kujunemisel liidetakse Brent ja WTI.

BrazilNew ZealandPeru