Cardano eesti

Esimesena on muidugi vaja paika panna see, mis on üldse Cardano. Tegu on tehnoloogiaplatvormiga, mis haldab krüptoraha. Veelgi täpsemalt krüptoraha Ada.

Cardano loomine ja selle taust

Cardano loomise taga seisab tuntud plokiahela arendusettevõtte IOHK ehk Input Output Hong Kong. Tegu pole ka suvalise ettevõttega, vaid selle juhina tegutses tuntud Ethereumi ja ka BitShares’i endine asutaja Charles Hoskinson. Tuntud nimi kõikidele, kes krüptomaailmaga natuke rohke tuttavad.

Mis on Cardano eesmärgiks?

Cardano on võtnud endale kindla eesmärgi: metaandmete, keeruliste arvutuste, detsentraliseeritud rakenduste ning tarkade lepingute käivitamine ja nendega tegutsemine.

Mida see tähendab? Nimelt tähendab see seda, et protokollis genereerivad plokiahelas pesajuhid uued plokid ning kontrollitakse ka tehingut. Põhimõtteliselt on igal inimesel, kellel on Cardano ADA münt, võimalus saada pesa juhiks.

Tähtis on ka keskkond

Cardano on muuhulgas ka keskkonnasõbralik ja loodusteadlik. Nimelt võib sotsiaalmeedias märgata #CardanoForest tähist, millega jälgitakse eesmärki jõuda 1 miljoni puu istutamiseni.

Mis asi on ada?

Ada tähendab seejuures järjekordset krüptoraha. See krüptoraha on ehitatud Cardano platvormi sisse ning on kasutusel platvormisisese väärtusühikuna. Kus aga seda krüptoraha hoiustatakse? Antud krüptovaluuta rahakottiks on nimelt Daedalus.

Cardano jõudis avalikkuse ette 2017. aastal 29. septembril.

Kuidas Cardano tegutseb?

Cardona arendab nimelt oma valuutat ümber rekursiivse võrkudevahelise arhitektuuri ehk RINA. Kuidas aga saavutatakse detsentraliseeritud konsenus? Väga lihtsalt – nimelt kasutatakse Ouroborose panuse tõestamise algoritmi.

See algoritm ja protokoll tähendab seda, et uusi münte genereerivad ja tehinguid kinnitavad need kasutajad, kelle omanduses on juba ada münt. Need kasutajad tunneb ära ka selle järgi, et nende kutsumiseks kasutatakse nimetust slot leader. Slot leader ei ole samas kindel ega garanteeritud. Nende valimine on rohkem nagu loterii!

Samas pakub aga see võimalust igaühele ning igaühel on võimalus saavutada edu!

Tänu valitud tehnoloogiale on tore ka see, et müntide saamiseks kulub kordades vähem energiat. Komplekssete matemaatiliste probleemide lahendamine kulutab ju palju rohkem arvutusvõimsust ning seeläbi ka palju rohkem energiat. Ehk siis vastamisi satuvad proof-of-work ning proof-of-stake.

Arendamine

Lisaks on hea teada ka seda, et Cardano on valinud Haskelli programmeerimiskeele. Üheks valikupõhjuseks on antud programmeerimiskeele kõrge tõrketaluvus.

Miks on tõrketaluvus tähtis?

Üheks põhjuseks on plokiahelatehnoloogia uudsus. See tähendab, et plokiahelate maailmas ei ole kõik päris selgekstehtud, mis omakorda tähendab, et ei ole päris kindel, kuhu plokiahelatehnoloogia võib edasi areneda.

Tänu Haskelli programmeerimiskeele kasutamisele säilib paindlikkus ning võimalus tuleviku uuenduste ning trendidega kaasas käia.

Cardanot eristab teistest ka selge ning teistsugune eesmärk

Hea on teada ka seda, et võrreldes paljude erinevate krüptorahaprojektidega ei ole Cardano tiimi eesmärk kogu finantssüsteemi ülevõtmine! Nende plaaniks on hoopis plokiahela tehnoloogia kasutamine, et aidata pangandussüsteem nendesse riikidesse ja kohtadesse, kus senini on see olnud liialt kulukas.

Nende alla loetakse reeglina ka arengumaad, kus pangandussüsteemi rajamine on aja- ning rahakulukas. Iga säästetud sent ja sekund loeb!

CSL ja CCL

Ada krüptovaluuta toimib seejuures eraldi plokiahelas! See on ka tuttav nimetuse CSL all ehk Cardano Settlement Layer. Lihtsam on aga seda mõista siis, kui kujutada CSL-i ette kui arveraamatukihti. Selles arveraamatukihis hoiustatakse informatsiooni, mis näitab ära, kui suur on iga konto väärtus. Lisaks CSL kihile on ka CCL ehk Cardano Computation Layer.

Mis on erinevate kihtide olemasolu põhjuseks?

Selle põhjuseks on erinevate tarkade lepingute toetamine ning info salvestamine, millised tehingud on üldse tehtud. Omapärane mitmetasandiline arhitektuur tähendab seejuures ka seda, et erinevate uuenduste elluviimine on lihtsam, kui näiteks Etherumis. Etherumis on need kaks kihti nimelt omavahel kokku põimitud!

Krüptorahakott ja selle olulisus

Cardano meeskond on ette võtnud ka Daedaluse rahakoti loomise. Hetkel on rahakott mõeldud just Cardano krüptovaluuta Ada hoiustamiseks, ent tuleviku vaadates on eesmärk pakkuda tuge erinevate krüptorahade hoiustamiseks. Daedalus on, muide, avatud lähtekoodiga rahakott!

Erilised ja huvitavad nimed

Matemaatika- ja kirjandushuvilistele võib Cardano jääda silma juba valitud nimetuste tõttu! Platvorm sai oma nime Gerolamo Cardano järgi, kes oli äärmiselt mitmekülgsete oskustega itaalia teadlane. Kuidas on aga lugu valuuta nimetuse ada ning valuuta väikese osakese lovelace nimetusega? Mõlemad on ristitud tuntud inglise matemeetiku Ada Lovelace’i järgi! Kuidas on aga lugu terve projekti erinevate etappidega? Siin on ära kasutatud aga hoopis kuulsaid poeete!

Esimene etapp ehk Byron

see on etapp, kus plaaniks on stabiilse Cardano platvormi loomine. Praegu ongi kogu projekt just sellel etapil

Teine etapp ehk Shelley

selle etapi eesmärgiks on kogu platvormi detsentraliseerimine

Kolmas etapp ehk Goguen

seejärel on eesmärk turvalisuse taseme tõstmine

Neljas etapp ehk Basho

järgmine etapp ning selle etapi ajal on plaan jõudluse suurendamine

Viies etapp ehk Voltaire

hetkel teadaolevalt viienda ning viimase etappi eesmärgiks on seatud platvormi jätkusuutlikkuse ning töökindluse garanteerimine

BrazilNew ZealandPeru