Dai coin eesti

Kas krüptoraha on alati digitaalraha? Mitte päris.

Digitaalraha on nimelt alternatiiv füüsilisele rahale ehk alternatiiv paberrahale ja müntidele.

Digitaalrahaks saab nimetada ükskõik millist digitaalses vormis ühikut, seni kuni see esindab ükskõik missugust vääringut.

Digitaalraha jagunemine

Ja digitaalraha omakorda jaguneb siis virtuaalrahaks ning krüptorahaks.

Virtuaalraha

Virtuaalraha on meile kõige tuttavam erinevate arvutimängude kaudu, olles seal kasutusel kas siis tokenite või krediidina.

Krüptoraha

Krüptoraha on aga see, mida oleme viimastel aastatel uudistes ja foorumites kohanud. Krüptoraha all mõistetakse rahasüsteemi, mida iseloomustab krüptograafiliste aluste abil tagatud turvalisus, detsentraliseeritud ning isereguleerub maksesüsteem ning muidugi ka võrgu ja tarkvara üldine läbipaistvus.

Aga edasi?

Hea on teada, et ka krüptoraha ja virtuaalraha mõlemad jagunevad omakorda väiksemateks rahasüsteemideks, ent selle kirjeldamiseks jääks siinsest artiklist lühikeseks.

Bitcoin ning selle maailm

Maailma kõige tuntum krüptoraha on muidugi bitcoin! 2011. aastal hakkas bitcoin münte aktsepteerima nii Wikileaks kui ka musta turu keskkond Silk Road. Seetõttu hakkas ka info levima, bitcoin kasvama ning ühe bitcoin mündi väärtus tõusis ühe dollarini. Järgnevate aastate jooksul läbis bitcoin rohkelt olulisi samme. Aasta hiljem kasutas maksete edastaja Bitpay platvormi juba tuhat klienti!

2013. aastal aga oli 70% liiklusest liikunud Mt. Goxi platvormi peale. Samal ajal pandi küll kinni ka Silk Road, ent Kanadasse paigaldati kõige esimesed bitcoin automaadid ning Küprose ülikool otsustas aktsepteerida bitcoin münte kui maksevahendit.

2014. hakkas esimese Eesti ettevõttena bitcoin abil kauplemist lubama Sushicat ning LHV võttis palgale maailma esimese krüptovaluutade eksperdi!

2015. aastal jõuti avalikkuse Ethereumi ideega ning viimaks ometi jõudsid järgi ka seadusepügalad, kui New Yorgis töötati välja Bitlicense regulatsioon.

2016. aastal hakkasid levima ka kindlamad jutud loojast, tänu kellele bitcoin maailma jõudis, ent looja isik (või grupp) on hoolimata kuulujuttudest endiselt saladuseks jäänud. 2016. aasta lõpuks kerkis ühe bitcoin hind ka kõrgemale, kui tuhat dollarit! Juba järgmisel aastal oli aga ühe bitcoin hind mitmekordistunud ning lõi uue rekordi 19 556 dollariga!

2018. aastal elas bitcoin läbi mullilõhkemise, mis tähendas turu mahu märkimisväärset kahanemist. Hoolimata vaiksest kasvust jäi bitcoin väärtus 2019. aasta lõpuks pidama seitsme tuhande dollari kandis. Kuidas on asjalood aga nüüd?

Krüptovaluutade telgitagused

Krüptorahadega on täiesti lahutamatu selle avalik raamatupidamisregister ehk tehinguplokkide ahel ehk plokiahel! Just selles on kajastatud kogu ringluses olev raha ning selle rahaga tehtud tehingud ja kontod, mis on krüptorahaga seotud olnud.

Erinevatelt sularahast, pakub selline süsteem võimalust jälgida iga mündi liikumist selle sünnist kuni olevikuni. Ehk kuigi krüptovaluutade abil on tagatud anonüümsust, siis samal ajal on sellega asjaajamist kordades kergem jälgida.

Krüptoraha saadake kaevandades

See tähendab, et kasutades märkimisväärset ressurssi, moodustatakse tehingutest tehinguplokke. Kaevandajad saavad autasuks bitcoine ning tänu kaevandajatele on ka uusi bitcoine, mida siis ringlusesse lubada. Tasub teada seda, et kuna bitcoinide arv on piiratud, siis ühel või teisel hetkel ei ole võimalik kaevandajatele enam tasuda müntidega, vaid on vaja võtta kasutusele teenustasud.

Kaevandamiseks on vaja kasutada erilist tarkvara ning riistvara, mistõttu ei ole kaevandamine mõistlik ega võimalik tavakasutajatele. On vaja teada, kuidas kaevandada ning kuidas koondada ja kasutada ära arvutusressursse.

Teised krüptorahad

Bitcoin võib olla kõige tuntum, ent selle kõrval on veel terve hulk erinevaid krüptovaluutasid. Krüptovaluutade parameetrid on seejuures erinevad. Mille poolest need aga võivad erineda?

Esiteks…

…see, kuidas võrku ülal hoitakse: kas proof-of-work, proof-of-stake või siis ka nende kahe variandi hübriidsed süsteemid

Teiseks…

…ploki enda räsialgoritm

Kolmandaks

emissiooni kogumaht

Neljandaks

kui kaua aega kulub ühe ploki genereerimiseks

Viiendaks

ning mitte vähetähtsaks ka see, mis on eelkaevandatud kogus

Vaatame alternatiive lähemalt

Krüptovaluuta maailm muutus eriti populaarseks ja levinuks 2017. aastal, kui toimus omamoodi krüptovaluuta buum! See tähendas ka rohkelt uusi krüptovaluutasid. Mõned neist kujunesid populaarsemaks, teised jäid vähekasutatuks ning kadusid lausa minevikku.

Võtame lähemalt vaatamiseks Dai Coini. Dai Coin ehk Dai münt võttis eesmärgiks krüptovaluutade klassikalise probleemi ehk nende volatiilsuse. DAI on põhimõtteliselt seotud dollariga, mis aitab selle väärtusel paigal püsida. See seotus saavutatakse tänu nutikatele lepingutele.

DAI näol tekkis kõige esimene detsentraliseeritud ning samal ajal tagatud ja stabiilne krüptovaluuta.

DAI loojaks on Rune Christensen, kes asutas selle 2014. aastal, ent ametlikult avalikkuse ette jõudis see mõned aastapäevad hiljem, 2017. aastal.

DAI muudabki unikaalseks ja omapäraseks selle stabiilsus.

Kuidas on tagatud DAI väärtus?

DAI väärtuse tagamine käib mõnes mõttes äärmiselt lihtsalt – kõik sõltub nõudlusest! Põhimõtteliselt laenatakse DAI huvilisele välja, muidugi koos intressiga, ning sellest sõltub ja tuleb siis ka DAI väärtus. Uusi DAI münte võib kaevandada ükskõik kes, seni kuni nad oskavad või on nõus õppima Maker Protocol’i CDP funktsiooni kasutamist.

Kas DAI on turvaline?

Mõeldud on ka sellele, kui turvakilp ei pea vastu ja krüptovaluutat tabab mingi katastroofiline probleem. Nimelt on süsteemi sisse ehitatud Emergency Shutdown Process, mida võib mõista ka kui hädapidurit.

Selle hädapiduri aktiveerimise võimalus on olemas väikesel hulgal usaldusväärsetel isikutel ning nad peavad kõik olema ühel nõul, et protsessiga alustada. Kui peaks juhtuma, et see hädapidur tõesti aktiveeritakse, külmutataks absoluutselt kogu Maker Protocol!

Need, kes tol hetkel omavad DAI münte, neil on võimalus vahetada see tagasi algse investeeringu vastu ning seejärel sulgub protokoll lõplikult.

DAI krüptorahakoti valimine

Krüptorahakoti valimisel on vaja peamiselt pidada silmas seda, milleks plaanid münte kasutada ning kui palju münte kavatsed muretseda.

Riistvaralised rahakotid

Riistvaralised rahakotid on kindlasti kõige turvalisemad, kuna selliselt on tagatud varundamine ja toimimine ilma interneti olemasoluta. DAI kaheks heaks variandiks on näiteks Ledger ja Trezor. Tõsi, riistvaralise rahakoti kasutamine võib olla keerulisem ning ka kallim. Seetõttu on see parem variant nendele kasutajatele, kes on esiteks kogenumad ja teiseks, plaanivad hoiustada suuremat kogust.

Tarkvaralised rahakotid

Tarkvaralised rahakotid on tavaliselt odavamad ning kergemad kasutada. Neid on võimalik installeerida nii arvutisse kui nutitelefonidesse, tänu millele on need alati kättesaadavad! Kuna aga turvalisus ei ole sugugi sama kõrge, on see parem variant neile, kes kavatsevad hoiustada väiksemat kogust ning alles teevad esimesi samme krüptovaluuta maailmas.

Online rahakotid

Ja muidugi on olemas online krüptorahakotid. Reeglina on ka nende kasutamine tasuta, kasutamine on lihtne ja tänu online olemusele on ligipääs rahakotile tagatud olenemata sellest, millist nutivahendit kasutatakse. Kolmest mainitud variandist on online krüptorahakotid aga kõige madalama turvalisusega! See tähendab, et krüptorahakoti teenuse pakkuja peab valima eriti hoolikalt, et mitte petta saada ja oma investeeringutest ilma jääda.

Uut tüüpi krüptovaluuta

2018. aastal lõhkenud hinnamull tekitas paljudes inimestes kindla veendumuse, et virtuaalsed mündid ei kujune mitte kunagi stabiilseks ning laialt kasutatavaks maksevahendiks. Samas hakkasid turule ilmuma krüptovaluutad, mille peamiseks eesmärgiks sai aga just see – hinnakõikumise põhimõtteline likvideerimine!

Tänu sellele on võimalik krüptovaluuta käsitlemine kui mitte spekulatiivne vahend, vaid kui ka vara säilitamise vahend.

Osad sellised mündid põhinevad seejuures kas mõnel reaalsel valuutal, tihtipeale USA dollaril, või siis ka teisel krüptovaluutal.

Dai krüptovaluuta keskmiseks aastaintressimääraks on 1-2%.

BrazilNew ZealandPeru