Investeerimine – kõik, mida sul on vaja teada

 

Üha rohkem inimesi tunneb huvi selle vastu, kuidas luua passiivne lisasissetulek. Üks viise selleks on raha investeerimine. Ja kuigi ühelt poolt on investeerimiseks väga palju erinevaid viise, on see samas ka segadust tekitav, sest kust alustada ning kuidas alustada?

Meie kogemuse kohaselt on maakler Etoro parim platvorm investeerimise alustamiseks.

Investeerimine algajale

Kõik investeerijad on kuskilt alustanud ning esimene investeering võib olla päris hirmutav.

Asja aitab lihtsamaks muuta see, kui sa tead, millega tegeled. Ehk iseenda harimine ning kõikide võimalustega kurssi viimine. Kui see info on olemas, saad teha juba teadliku otsuse. Teadliku otsuse tegemist toetab seegi, kui sul on enda võimalustest ning soovidest selge ülevaade.

Alustada investeerimist nüüd

Selleks vasta järgnevatele küsimustele:

  1. Mis summas soovid investeerida? Summa paika panemisel on abiks mõelda oma rahalistele võimalustele ning vabale rahale. Kindlasti ei tohiks investeerimiseks laenu võtta või investeerida kõhu või maksude tasumise arvelt. Võimalik, et soovitud summat ei saagi kohe investeerida, vaid esmalt on vaja raha kõrvale panna.
  2. Kui palju tahad otsustamisvabadust? See, kui palju pead ise otsuseid tegema, sõltub valitud investeerimisviisist. Ühisrahastusplatvorm võtab tunduvalt vähem aega, kui näiteks valuutaturul kauplemine.
  3. Milline on soovitud tulu? See, kui palju sa sooviksid teenida ning mis aja jooksul, aitab paika panna ka selle, millise investeerimisviisi kasuks otsustada.
  4. Milline risk on sinu jaoks aktsepteeritav? Investeerimine ei ole riskivaba, ent sõltuvalt valitud meetodist, on risk kas suurem või väiksem. See on üheks olulisemaks küsimuseks, kui kaalud investeerimismaailma sisenemist. Kui su riskitaluvus on väiksem, ei ole mõtet hambad ristis investeerida kõrge riskiga viisi.

Mõnikord võib investeerimine algajale tunduda nii ahvatlev, et tahaks kohe pardale hüpata ja tegutsema asuda. Selle asemel võta aeg maha ning vasta neile neljale eelnevale küsimusele, mis aitavad plaani paika panna. Investeerimine ei ole ala, kus teha otsuseid uisapäisa ning loota siis hiiglaslikke sissetulekuid. Investeerimine on aeglane mäng, kus on vaja kannatlikkust ning kalkuleerivat mõtlemist.

Kuidas investeerida kui sul pole raha?

Tihtipeale arvatakse, et investeerimiseks on vaja viiekohalise vaba summa olemasolu ning kui saadaolev summa on natukenegi väiksem, ei ole isegi mõtet proovida. Tegelikult on asjad suisa vastupidi.

Väikese summa investeerimine on palju targem lähenemine, kui kõikide oma säästude paigutamine investeeringutesse ning eriti ajal, kui investeerimine on sulle veel tundmata ala.

Ehk, mida teha, kui sul on väiksem summa vaba raha? No näiteks 100 eurot? Kuidas investeerida siis?

Alustada investeerimist nüüd

Kõige esimeseks peaks olema oma kõikide sissetulekute, väljaminekute ning seejuures ka erinevate maksete ülevaatamine. Enne kui hakata raha investeerima, tasuks kaaluda erinevate järelmaksude ning laenude täielikku ära maksmist. Kõrge intressiga laenud võivad ajaga sinu säästudele halvasti mõjuda ning võtta sissetulekust märkimisväärse osa. Kui need laenud oma igakuistest kuludest eemaldada, on eelarvel silma peal hoidmine lihtsam ja saab kaaluda investeerimist.

Alusta enda harimist

Enne aga kui hakata raha jagama, on heaks ideeks alustada enda harimisega. Turult leiab erinevaid investeerimisalaseid raamatuid. Inglise keeles on pea piiramatu valik, ning järjest tõlgitakse neid ka eesti keelde, nii et investeerimine Eestis on lihtsam. Lisaks raamatutele jagatakse infot ka blogipostitustes ja artiklites. Ning veelgi rohkem: Youtube’i videod, taskuraadiote saated ja muidugi erinevad videokursused. Kui sa oled aga ka investeerimisega juba alustanud, ära arva, et nüüd võid käega lüüa. Endiselt tasuks sul ennast investeerimismaailmaga kursis hoida. Selliselt võid sa leida rohkelt kasulikku infot aga ka investeerimisideid teistelt inimestelt. Jällegi – see võtab aega. Aga, tulemuseks on see, et sa investeerid targemini ja suurendad seeläbi ka enda teenitud tulu.

Investeerimine on üks parimaid viise, kuidas enda sissetulekut suurendada. Aga see toimib vaid siis, kui tegutseda asjatundlikult ning teadlikult. Ja kuigi investeerimisega alustamiseks ei ole kunagi liiga hilja, siis mida varem alustada, seda parem.

Miks? Asi on lihtne. Mida kauem investeerida ning mida suuremate summadega, seda suurem on ka lõplik tasu. Nii et sa võid alustada vaid kümne või mõnekümne euroga, ent tulu on suurem, kui investeerid paarsada eurot või rohkemgi.

Kindel on see, et investeerimine pole „ratsa rikkaks“ meetod. Seda on vaja igal juhul meeles pidada, et vältida investeerimises pettumist, kui tulu ei ole niivõrd kiire, nagu sa loodad. Investeerimine on neile, kellel on kannatlikkust ja huvi selle vastu, ent kui need on olemas, tasub investeerimine ära.

Kui sa teenid investeerimisega tulu, on vaja saadud tulu ka deklareerida. Olenevalt sellest, millise meetodiga sa investeerid (investeerimiskonto või OÜ alt näiteks), sellest sõltub ka konkreetne tegutsemine. Vii ennast igal juhul sellega kurssi, et hiljem midagi ebameeldiva üllatusena ei tuleks.

Investeerimiseks on erinevaid viise, igal neist oma eelised ning oma puudused. Variandid, mida meie lähemalt vaatame: hoiused, aktsiad, ühisrahastus, laenamine, valuutaturg.

Hoiused

Hoiuse avamine on võrdlemisi turvaline ning lihtne viis, kuidas teha esimesed sammud investeerimise maailmas. Lisaks on see ka stabiilne. Kuna selle tootlus on võrdlemisi madal, jäädes mõne protsendi juurde, ei näe paljud inimesed seda enam kui investeerimisvõimalust, vaid lihtsalt ühe säästmise variandina. Väiksemate summade juures võib pank isegi intressi mitte maksta.

Hoiuse riskid on madalad ning hoiuse saab avada väikeste summadega – lausa ühe euroga! Muidugi, mida väiksemad summad, seda väiksem taotlus, ent tihtipeale on hoiusele regulaarsete sissemaksete tegemine lihtne ning üks parimaid viise, kuidas summat kasvatada. Avada saab nii tähtajalise kui ka tähtajatu hoiuse. Kui ei tea üldse, kust alustada, on hoius heaks esimeseks sammuks, olenemata sissetuleku suurusest ja sellest, kuhu soovid investeerimisega ühel hetkel jõuda. Ja kuigi hoiukonto ei aita investeerimisega suurelt teenida, on see vähemalt abiks inflatsiooniga toimetulekul.

Aktsiad

Paljude jaoks on aktsiate ostmise ning ning investeerimise vahel võrdlusmärk. Tegelikult on aktsiate ostmine vaid üks võimalikest investeerimisviisidest. Ja kui jutuks on väiksemate summade investeerimine, ei ole aktsiate ostmine kõige parem lahendus. Aktsiate ostmisega koosnevad erinevad teenustasud ning aastane muutumine võib olla nii positiivne kui ka negatiivne.

Kui on aga suur soov alustada just aktsiatega, on hea lahendus LHV Kasvukonto, mis lubab koostada hajutatud portfelli.

LHV Kasvukonto lubab võrdlemisi väikese summa eest soetada osaluse paljudes eri ettevõtetes, mis omakorda aitab vähendada ka riski. Samas, väiksema summa investeerimisel peab endiselt silmas pidama seda, et tootlus on ka aktsiatesse investeerimisel madal. Aga see on hea stardipauk!

Ühisrahastus

Üksvahe olid väga populaarsed erinevad ühisrahastuse platvormid. Ka need on heaks võimaluseks, kuidas alustada ning tarkade otsustega saab oma riski madalana hoida. Üldplaanis tasuks siiski olla ettevaatlik, ühisrahastused on uued lisandid investeerimise maailmas ning seetõttu pole mitmed nende puudused veel selgeks saanud.

Ühisrahastuse eeliseks on võimalus alustada väikeste summadega. Alustamine on ka võrdlemisi kerge. Olemas on erinevad veebiportaalid, mille vahelt valida.

Reeglina on ühisrahastuste veebiportaalide kasutamine lihtne, klienditeenindus abivalmis ning alati on olemas ka selged juhised, mis tasub enne alustamist läbi lugeda. Ühisrahastus lubab investeerida erinevatesse laenutüüpidesse, sh kinnisvaralaenud, väikelaenud, ettevõtete äriprojektid jms.

Täpsemast tüübist hoolimata on süsteem sarnane: laenutaotleja taotleb laenu, tema taotlus saadetakse investoritele või pannakse üles portaali andmebaasi. Investorid saavad laenutaotlused üle vaadata ning valida, millist laenutaotlust nad soovivad toetada. Ühisrahastusse investeerimise juures on alati risk. Mitmetel platvormidel on aga olemas tagasiostugarantii, mis vähendab investorite riski. Tulusus on keskmiselt 9-14%, ent võib olla nii väiksem kui ka suurem.

Laenamine

Teoorias võib alati ju ka kellelegi iseseisvalt raha laenata ning kui nad raha tagasi maksavad, selle pealt intressi teenida. Sellel on aga oma miinused. Ilma seaduste ning reegliteta võib laen kiirelt hapuks minna. Eriti sõpradele laenates võib tekkida probleeme tagasimaksmisega ning lühiajaline laen võib venida tunduvalt pikemaks või intressist hoopis ilma jääda. Kui on aga usaldusväärne sõber ja sõlmite korraliku lepingu, tasub seda varianti kaaluda.

Valuutaturg

Forex turul kauplemine on mitmete teiste variantidega võrreldes üksjagu keerulisem, risk on kõrgem, ent ka tootlus on kõrgem.

Valuutaturul käib kauplemine erinevate valuutapaaridega ning tulu tuleb selle pealt, kui oskad õigesti ennustada, kuhu kanti valuuta kõigub. Kuna kõik sõltub sinu otsustest, on see valik neile, kes suudavad edukalt analüüsida ja selle põhjal otsuseid teha. Kuigi valuutaturul kaubeldes saab mitmeid protsesse ka automatiseerida, siis väga palju on otsuseid, mis tuleb ise teha. Selleks, et tõeliselt edu saavutada, on vaja silma peal hoida ka uudistel, maailmas toimuval ning keskpankade tegevusel, et saadavad infot oma otsuste tegemisel arvesse võtta.

Raha investeerimine ettevõttena

Investeerida on võimalik nii eraisikuna kui ka ettevõttena. Eestis on oma ettevõtte, eriti osaühingu ehk OÜ, loomine äärmiselt lihtne. Osaühinguga investeerimiseks on vaja hankida endale LEI kood (legal entity identifier). See on ülemaailmne juriidilise isiku tunnus ning LEI kood koosneb kahekümnest tähest ja numbrist. LEI koodi saab taotleda vastavalt volitatud asutustelt.

Ettevõttega tegutsemine pakub mõnes mõttes teisi vabadusi ning erinevaid võimalusi. Paljude inimeste meelest on osaühingu kaudu investeerimine Eestis ka lihtsam. Paar suuremat eelist:

  • Tuludest on võimalik maha arvestada kulusid (nt ühisrahastus, üürikorter või kui sul on kontor, siis kontoriga seotud kulud) ning seda ei ole eraisikul võimalik teha.
  • Juriidilise isikuna saad investeerida juba maksude-eelset raha

Eraisikuna investeerides on eelisteks:

  • Kui investeerid väikeses mahus, on targem jätkata eraisikuna
  • Topeltmaksustamine juriidilistele isikutele (kui teemaks on dividendide maksmine)
  • Eraisikutele pakutavad maksusoodustused

Samas peab silmas pidama seda, et juriidilise isikuna tuleb hoida silma peal ka oma raamatupidamisel ning esitada riigile vajalikke deklaratsioone ja aruandeid. Sh on üheks vajalikuks aruandeks aastaaruanne. Kui sa ei oska seda ise täita või ei soovi seda teha, leiad kindlasti raamatupidaja, kes on valmis sulle vastavat teenust osutama.

Paljud inimesed isegi ei tea, et ettevõttena investeerimine on üks valikutest. Algul, ning paljude soovituste ja kogemuste järgi, võib see tunduda ka parima variandina. Aga nagu näha eraisikute eelistest, on juhte, kus eraisikuna investeerimine on parem variant. Nagu ikka kui teemaks on investeerimine, on vaja enne otsuste tegemist ennast võimalustega kurssi viia, et teha siis juba teadlik ning informeeritud otsus.

Kas riskivaba investeerimine on võimalik?

Esimene investeering ei peaks jääma ka ainsaks. Ka väikeste summadega saab investeeringu kogusummat märkimisväärselt kasvatada. Ning kui investeeringute tegemisega kasvavad ka kogemused, võid tasapisi investeerida suuremaidki summasid. See võib tunduda hirmutav ning keeruline, ent kui sul on olemas teadmised ja kogemused, millele toetuda, annab see ka julgust suuremate otsuste vastuvõtmiseks.

Edukas investeerimine nõuab kannatlikkust. Lisaks nõuab edukas investeerimine ka riskide aktsepteerimist. Kui keegi reklaamib investeerimist kui täielikku riskivaba lahendust, on tegu luiskamisega.

Investeerimine, millega soovid oma sissetulekut suurendada, ei ole mitte kunagi riskivaba.

Riski olemasolu on paljudele inimestele peamiseks põhjuseks, miks nad pelgavad investeerimisega alustamist. Kes siis sooviks oma rahast ilma jääda? Tõsi, mitte keegi! Samas on viise, kuidas oma riske maandada.

  • Investeerida tasub vaid summat, millest oleksid teoorias valmis ka ilma jääma. Muidugi, tuleb loota ja plaanida selliselt et see ei juhtuks, ent see mõtteviis on üheks kindlaimaks viisiks, kuidas vältida liigsete summade kaotamist. Pigem investeerida väiksemaid summasid ning tihedamalt. Suuremaid summasid investeeri siis, kui sul on see vaba raha olemas ning kui summa investeerimine ei tekita sulle probleeme.
  • Investeeri erinevatesse kohtadesse. Investeeringute hajutamine aitab sind kaitsta kogu investeeringu kaotamise eest. Eriti alguses, kui sa ei oska veel nii hästi valida ja otsustada, kuhu investeerida, on targem kõiki oma sääste mitte ühte kohta panna.
  • Arvesta sellega, et riigile on vaja tulusid deklareerida. Kuigi see ei ole otseselt seotud riskide maandamisega, on see teadmine oluline selleks, et sa ei avastaks alles tükk maad hiljem, et teenitud tulu pealt on vaja makse tasuda. Deklareerimisega hilinemine võib tähendada ka viiviseid ning see kõik kokku teenitud tulu olulist vähenemist. Valides meetodit, mida kasutades investeerida, võta tulude pealt maksmist ühe asjana arvesse. Näiteks LHV Investeerimiskontot kasutades saab automaatselt luua investeerimiskonto aruande ja selle otse Maksu- ja Tolliametile esitada. Teine võimalus on kasutada maksuaruannet ning andmed käsitsi tuludeklaratsioonile kanda.

Investeerimisest võib kirjutada pikalt ja laialt. Aga igasugune info on väga hea ning aitab eesmärgile – investeerimisega alustamisele – lähemale.

Alustada investeerimist nüüd

BrazilNew ZealandPeru