Alati räägitakse säästmisest, kui sellest kõige olulisemast asjast, et oma finantsilist olukorda parandada. Ja säästmine on oluline, sellest ei saa kohe kuidagi mööda vaadata. Samas peab mõistma seda, et säästmisel on omad limiidid. Etoro on parim maakler algajatele.
Investeerimine on pikas plaanis palju parem viis, kuidas tagada finantsilise seisukorra paranemine. Kuidas aga alustada finantseerimisega?
Investeerimisega alustamise müüdid
Kuidas alustada investeerimisega, kui arvad, et investeerimine on äärmiselt keeruline süsteem ja maailm, millega oleks targem mitte alustada, enne kui sul on erialane haridus.
Õnneks ei ole see aga sootuks nii hirmus ja hull, nagu karta võib. Vaja on vaid põhiasjad endale selgeks teha ning seejärel juba tasapisi alustada, sest üksjagu õpitakse just läbi praktika ning kogemuse.
Alusta info kogumisega
Kõik kes on uurinud, kuidas alustada investeerimisega teavad, et iinvesteerimine pole ala, kuhu pea ees sisse hüpata ning loota, et sa suudad välja ujuda. Enne on siiski vaja teadmisi, mille najal oma otsuseid teha.
Infot pole seejuures vaja koguda vaid investeerimise maailma, vaid ka iseenda kohta.
Alustage raha teenimist Forexi kauplemisega
Esiteks…
…on vaja läbi mõelda see, mis on sinu kui investeerija eesmärgid. Peamiselt panna siis paika, kas tahad investeerimisega tegeleda pikema või lühema perioodi jooksul.
Just ajalisest raamistikust sõltub väga palju see, milliseid otsuseid sa investeerimise maailmas teed.
Teiseks…
…kaalu hoolega läbi, kui palju on sul aega ja võimalust investeerimisega tegeleda. Kas sa tahad olla sellega seotud igapäevaselt, kogu aeg kontrollida ning silma peal hoida? Või eelistad pigem varianti, kus sätid üles automaatsed maksed ning lased investeeringutel omapäi tegutseda?
Kolmandaks…
…ja mõnes mõttes kõige olulisemana tuleb mõelda oma riskitaluvusele. Jah, investeerimisega võib teenida suuri summasid, ent tihtipeale tähendab see suure riski võtmist. Suur risk ei pruugi aga alati ära tasuda.
Ehk on parem võtta asja rahulikumalt ning teha vähemriskantseid otsuseid? Mõtle hoolega läbi, mis on sinu riskitaluvuse piir ja võimalused. Selle paikapanemine on esimeseks sammuks, kui hakkad uurima, kuidas alustada.
Kust saada vajalikku infot?
Infot saab väga erinevatest allikatest:
• Seminarid
• Veebiseminarid
• Blogid
• Facebooki grupid
• Raamatud
Millised on sinu täpsemad eesmärgid?
Eesmärgid on võimalik seada vastavalt võimalustele, ent see ei tähenda, et ei peaks suuremalt mõtlema. Istu maha, võta aega ja mõtle läbi, mis on sinu eesmärgid. Vaatame üle mõned enimlevinud variandid, miks inimesed hakkavad investeerima. Ehk on mõni idee võõras ja saad selle üle võtta?
Kindla summa kogumine
Mõnikord on eesmärgiks kindla summa kogumine. Olgu see siis kinnisvara ostmisel vajalikuks sissemakseks, ümbermaailmareisiks või õpingute rahastamiseks.
Kui sul on plaan koguda kindel summa, on reeglina parimaks otsuseks hajutatud ning mitmekülgse portfelli kokkupanek. Seejuures tahad sa tõenäoliselt eelistada fonde, mitte üksikaktsiaid.
Üksikaktsiad pakuvad küll häid teenimisvõimalusi, ent ka riskid on samaaegselt võrdlemisi suured. Kui sul on aga plaan see kindel summa kätte saada, ei taha sa tõenäoliselt riskida sellega, et kaotad suure vaevaga kogutud raha.
Mida pikaajalisem investeering, seda rahulikumalt võid sa asja võtta ja ei pea iga sekund oma investeeringutel silma peal hoidma. Seejuures peab silmas pidama seda, et fondide kõikumine on võimalik ja osa normaalsest protsessist.
Kui sa näed, et portfelli tootlus langeb, ei ole vaja sul vaja hakata oma osalust maha müüma. See on osa investeerimisega kaasnevast protsessist.
Pensionipõlveks valmistumine
Pensioniks kogumine on natuke rohkemat, kui lihtsalt konkreetse rahasumma säästmine. Arvestama peab inflatsiooniga ning tavalisest tunduvalt pikema ajaraamistikuga.
Eestis on algajale investeerijale seejuures absoluutselt parimaks valikuks kolmas sammas. Miks see?
Kolmas sammas on ainus investeering, kus sul on võimalik saada maksusoodustust. Kolmas sammas pakub nimelt võimalust aastas tehtud sissemaksete pealt järgmisel aastal saada 20 protsenti tulumaksutagastust!
See tulumaksutagastus tuleb lisaks pensionifondi teenitule! Ehk et kuigi tegu on riigipoolse võimalusega, on see sellegipoolest üks parimaid variante.
Tulumaksutagastus ei kehti küll lõpututele summadele. Tulumaksu saab tagasi teatud mahus sissemaksetelt: kuni 15% aastasest brutosissetulekust, kuni 6000 eurot aastas.
Lisasissetulek
Väga paljude inimeste unistuseks on investeeringute abil luua passiivse sissetuleku võimalus, et saavutada seeläbi finantsiline vabadus ja paindlikkus otsuste tegemisel.
Kui soov on luua lisasissetulekuallikas, ei ole vaja seada ei kindlat rahalist eesmärki ega ajalist piiri. Küll peab aga olema valmis õppima! Ning sissetulekuks sobiliku summa kokkusaamiseks läheb ka aega.
Kohe kindlasti ei juhtu see kõige esimeste investeeringutega, mistõttu on jälle hea idee pigem kohe alustada ning tegutsemise käigus õppida.
Kohe kindlasti ei ole mõistlik pärast esimest investeeringut tööle lahkumisavaldust viia! Pead veenduma ka selles, et investeerimisega tegelemine on tõesti midagi, millega sa oled valmis tegutsema ning mille jaoks aega pühendama.
Mida teha enne investeerimist?
Selleks, et investeerida ja sellega mitte hätta sattuda, on vaja omada head ülevaadet oma tuludest ja kuludest.
Kõige lihtsam viis on eelarve pidamine, mis teeb puust ja punaseks selgeks selle, mis mahus sa saad investeerimist lubada.
Kui peaks juhtuma, et sul ei ole raha, et investeerimist alustada, võid eelarvet pidades märgata ka kohti, kus saad kulusid kokku tõmmata ning tänu sellele vaba raha investeerimisega alustamiseks.
Olenemata aga sellest, kui ettevaatlik sa oled, on vaja arvestada riskide olemasoluga. Seetõttu ei tohiks investeerida raha, mille kaotamisel satud rahaliselt keerukasse olukorda.
Just seetõttu soovitatakse enne investeerimisega alustamist koguda esmalt raha meelerahufondi.
Meelerahufondi eesmärk on olla puhvriks, et rahaliste raskuste tekkimisel ei oleks vaja koheselt mõelda sellele, kuidas aktsiatesse ning fondidesse investeeritud raha kätte saada.
Küsimused oma eesmärgi määratlemiseks?
Mõeldes nüüd ülalpool kirja pandud tekstile, siis siin on paar küsimused, mis aitavad soovitud eesmärgi tõeliselt paika panna:
Esiteks, kui palju raha on sul majanduslikult võimalik investeerida? Kas kavatsed selle raha investeerida korraga või kindla perioodi tagant, nt igakuiselt?
Teiseks, kui suur on su riskitaluvus ning kui suure osa summast oled sa valmis kaotama?
Kolmandaks, kui suurt tootlust sa ootad? Ideaalis võiks juttu olla kindlatest summadest, ent kui sa pole selles veel kindel, on hea mõte vähemalt üldisele arusaamisele jõuda.
Neljandaks, kui pikalt sa oled valmis investeeringuga tegelema ja tootlust ootama? On oluline vahe, kas soovid raha tagasi paari või paarikümne aasta pärast?
Viiendaks aga see, kas sa oled valmis ise energiat ning ressursse panustama või eelistaksid pigem professionaalidele maksta, et nemad sinu investeeringute eest hoolt kannaksid?
Millesse investeerida?
Lisaks summadele ning ajalistele raamidele on vaja muidugi mõelda ka sellesse, millesse siis lõppkokkuvõttes investeerida. Võib küll tunduda, et vahet ei ole, ent tegelikult on märkimisväärne erinevus.
Väärtpaberitesse on hea mõte investeerida siis, kui oled valmis võtma suurema riski, soovid suuremat tootlust ning tead, et sa ei kavatse raha järgmise 3-5 aasta jooksul kasutada.
Investeerimisriskiga hoiused on parimaks variandiks siis, kui soovid võimalikult väikest riski ning oled valmis leppima madalama tootlusega. Lisaks on see ka võrdlemisi kerge, sest sa ei pea ise sedavõrd palju mõtlema ega valikuid tegema.
Kolmandasse sambasse peaksid investeerima põhimõtteliselt kõik! See on äärmiselt hea tootlusega ning tulumaksutagastus muudab selle veelgi mõttekamaks.
Investeerimisvariantide valimisel ei tohiks jääda vaid ühe variandi juurde. Tähtis on hajutamine, et vähendada tõenäosust, kus kaotad korraga kõik oma võimalused.
Investeerides aktsiatesse, vali erinevate ettevõtete aktsiad. Ja heaks mõtteks on ka erinevate vahendite kasutamine. Natuke fondidesse, natuke aktsiatesse, natuke kolmandasse sambasse jne.
Väärtpaberikonto
Väärtpaberikonto on vajalik selleks, et sul oleks võimalik osta ning müüa aktsiaid ja investeerimisfondide osakuid.
Selle alla läheb muide ka kolmas sammas ehk vabatahtlikud pensionifondide osakud. Kui valid elukindlustusse või investeerimisriskiga hoiusesse investeerimise, ei ole sul vaja väärtpaberikontot avada.
Millise summaga on vaja alustada?
Üks suuremaid valearvamusi on see, et investeerimisega alustamiseks on vaja suuri rahasummasid. Õnneks ei ole see tõsi!
Alustada saab ka väiksemate summadega ning seejärel jooksvalt summasid suurendada. Piisab paarikümnest eurost, et teha esimesed sammud.
Ja kui teha esimene samm, on võimalik juba edasi planeerida.
Küll peab aga väikeste summadega hoidma silma peal ka sellel, millised on teenustasud. Mõnikord on teenustasusid võimalik vältida, ent kui see pole realistlik, siis vaata kindlasti, millised need summad on.
Väikeste investeerimissummadega peab arvestama sellega, et teenustasud võivad moodustada liigagi suure osa rahast, mida plaanid investeerida.
Mida tasub vältida?
Kindlasti peab vältima petuskeeme. Kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis tõenäoliselt see ei ole tõsi. Kuidas sellised petuskeemid võimalikult kergesti ära tunda?
• Lubatakse väga kõrget tootlust
• Kasumi garanteerimine
• Vaja on investeerida vaid väikeseid summasid
• Sul on 24/7 ligipääs oma investeeringutele
Keda tasub jälgida?
On erinevaid inimesi, keda tasub jälgida ning kelle nõuandeid kuulda võtta:
Investor Jaak Roosaare ning raamatu „Rikkaks saamise õpik“ autor
Investor ja Kogumispäeviku grupi liige Eike Kreek
Investeerimisfondide juht Kristjan Tamla
Investor ja blogija Kristi Saare
Investeerimise valem
Kui vaadata investeerimist matemaatilise nurga alt, siis investeerimine koosneb kolmest komponendist: summa, aeg ning tootlus.
Pikas perspektiivis on kõige olulisem tootlus, ent tavaliselt on see algajate viga tootlusele liigselt rõhku panna. Palju tähtsam on pöörata tähelepanu summale ning ajale.
Matemaatikaga jätkates, siis investeerimismaailmas tasub arvestada ka number 72 reeglit. Kuidas see toimib?
Võta eesmärgiks jagada 72 tootlusega, et saada aeg, mis kulub investeeritud summa kahekordistamiseks.
Võtame ühe hea ümmarguse näite. Investeeritavaks summaks on 10 000 eurot ning tootluseks 10%
72 : 10 = 7.2 ehk nende näitajatega kuluks summa kahekordistamiseks 7.2 aastat.
See võib küll tunduda pika ajana, ent selle aja möödudes oled kindlasti tänulik, kui alustasid investeerimist, mitte ei lükanud seda edasi, arvates et ajakulu on liiga pikk.