Mis on vastutustundlik laenamine?

Laenamine iseenesest ei ole midagi halba aga seda eeldusel, et Sa laenad targalt ning kasutad laenuraha selleks, et jõuda pikaajaliste eesmärkide saavutamiseni.

Vastutustundlikult laenamine tähendab:

  • Laena ainult nii palju, kui Sa suudad tagasi maksta.
    • Veendu selles, et Sa saad täpselt aru, mida laenamine tähendab. Sa pead laenuandjalt küsima kogu informatsiooni ning Sulle antav informatsioon peab olema Sinu jaoks arusaadav.
    • Tea, millele Sa alla kirjutad. Kui Sa ei saa dokumendi sisust aru, siis ära kirjuta sellele alla.
    • Laenumaksed peaksid olema osa Sinu eelarvest, et Sa tead selle väljaminekuga arvestada.
  • Maksa laenud tagasi õigel ajal.
  • Kui Sa avastad, et sul tagasimaksetega raskusi, anna sellest kohe laenuandjale teada.
  • Kui Sa kaotad oma krediitkaardi või Sa arvad, et see on varastatud, siis teavita sellest panka. Kui Sa ei tee seda, siis kõik maksed, mis kaardi pealt tehakse, on Sinu vastutada.
  • Telefoni teel ei tohiks oma krediitkaardinumbrit öelda, välja arvatud juhul kui Sina ise helistasid või kui Sa tead täpselt, kellega Sa räägid.

Enne, kui Sa hakkad raha laenama:

  • Jäta meelde, et laen on odavam lühikese perioodi jooksul.
  • Uuri välja intressimäär ja selgita välja, mida see Sinu jaoks tähendab.
  • Võrdle intressimäärasid.
  • Loe läbi kõik tingimused.
  • Arvesta sellega, et intressimäär võib tõusta ja seega võib ka Sinu laenu tagasimakse suureneda.
  • Arvesta kuludesse ka lepingutasu jm lisatasud.

Sinul, kui laenajal, on ka oma õigused ning ükskõik milliselt firmalt sa laenad, peavad nad need õigused Sulle ka tagama. Minuraha.ee veebileht selgitab väga hästi lahti krediidiasutuste seaduses sätestatud vastutustundliku laenamise põhimõtte, mis on Eestis kehtinud alates 1. juulist 2007. Vastutustundliku laenamise põhimõte tähendab, et laenuandja peab tundma oma klienti ning laenuandjal on kohustus hinnata enne laenulepingu sõlmimist tarbija võimekust laen tagasi maksta. Samuti on laenuandjal kohustus enne lepingu sõlmimist klienti sõnaselgelt teavitada, millised ohud võivad tekkida seoses pikaajalise laenu tagasimaksmisega. Vastavalt 1. juulil 2011 jõustunud võlaõigusseadusele, kehtib see põhimõte kõigile ettevõtetele, kes annavad tarbijatele (eraisikutele) laenu, mitte ainult krediidiasutustele.

Kui palju tasuks korraga laenata?

Kui Sa tõesti soovid midagi kindlat soetada, siis parim variant oleks selleks raha säästa, mitte laenu võtmine. Säästmine on kokkuvõttes odavam ning riskivabam kui laenamine – ei teki ohtu, et Sa ei suuda raha tagasi maksta ning satud võlgadesse.

Otsustades sellegipoolest laenu kasuks, siis enne allkirjade andmist peaksid Sa oma eelarve korralikult üle vaatama. Eelarve koostamine ja selle analüüsimine aitab Sul mõista, mis on maksimaalne igakuine laenumakse, mida Sa saad endale lubada. See omakorda aitab paika panna laenu kogusumma. Igaks juhuks tuleks arvestada ka sellega, et intress võib laenu tagasimakseperioodil muutuda ning Sa peaksid olema valmis ka suuremat summat maksma.

Enamik inimesi maailmas laenavad millegi jaoks raha. Kui Sa hoiad oma laenumaksetel silma peal ning tasud need õigeaegselt, ei tohiks Sul probleeme tekkida. Igakuine laenumakse (st kõikide laenude igakuise makse kogusumma) ei tohiks olla suurem, kui 1/3 pere sissetulekust.

Olles veendunud, et Sa suudad laenu võtmist lubada, tasuks pöörduda laenu andvate ettevõtete poole, et nad selgitaksid Sulle lähemalt, millised laenutüübid on olemas ja milline neist võib kõige paremini just Sinu vajadustega sobida. Ära pelga küsida täpsustusi ja kui miski jääb arusaamatuks, siis anna sellest teada ja palu, et nad selgitaksid lihtsamalt ja mõistetavalt.

Laenamise hingeelu

Peamine probleem, miks inimesed satuvad raha laenates hätta, on see, et nad ei saa päris täpselt aru sellest, kui palju mõjutavad laenu kogumaksumust intressimäärad, laenu tingimused ning igakuised tagasimaksed.

Summa, mis Sa laenad, ei ole summa, mille Sa pead tagasi maksma. Sa pead alati tagasi maksma rohkem, kui Sa laenasid, sest lisaks laenusummale, on vaja maksta ka intressi.

Laenu mõistmine ja põhitõdede endale arusaadavaks tegemine on võti selleks, et laenamine ei muutuks kunagi katastroofiliseks võlaks, mille tagasimaksmine võib Sul võtta rohkem aastaid, kui sa planeerisid.

Tagasi avalehele

BrazilNew ZealandPeru