Tesla aktsia

Kes ei oleks siis kuulnud Teslast? Tegu on Ameerika firmaga, mis on kõige rohkem tuntud tänu oma elektriautode ja päikesepaneelide tootmisele. Firma asutati 1. juulil 2003. aastal ning juba toona seati eesmärgiks elektrilise sportauto tootmine jõukatele ning keskkonnateadlikele tarbijatele. Etoro on parim platvorm aktsiate ostmiseks.

Algusest tänaseni

Tesla omamoodi sümboliks kujunenud Elon Musk ei ole seejuures isegi Tesla asutaja. Tegu on investoriga, kelle asutajad Martin Eberhard ja Marc Tarpenning oma ettevõtmisesse kaasasid. Investeeritud 6,5 miljonile dollarit tähendas, et temast sai Tesla Motorsi suurim investor ja ka ettevõtte juhatuse esimees. 2008. aastal pärast mitmeid ümberkorraldusi oli Muskist saanud Tesla Motorsi tegevjuht.

Esimene prototüüp valmis 2006. aasta kevadeks ja see oli piisavalt hea, et tõmmata ligi rohkem investeeringuid. Prototüübi edasiarendusega kaasnesid aga omad probleemid ning 2008. aasta jõululaupäeval pääses Tesla napilt pankroti väljakuulutamisest.

Järgneval aastal õnnestus Roadster lõpuks ometi ka turule tuua ning 2009. aastal jõuti Model S prototüübi esitlemiseni.

Börsile sisenes Tesla Motors 29. juunil 2010. aastal ning see oli edukas, tuues esmase avaliku pakkumisega ettevõttele 226 miljonit dollarit. Aktsiate hind tõusis puhtalt esimese päevaga 41 protsenti. Huvitav on teada ka seda, et esimene valminud Model S anti üle Eesti päritolu Tesla investorile Steve Jürvetsonile.

Ettevõte ja tema kuulus nimekaim

Tesla nimi ei ole niisama välja mõeldud. Nikola Tesla on kuulus 1856. aastal sündinud serbia päritolu leiutaja, insener ja füüsik, kes töötas USAs. Tema nime järgi ristiti SI-süsteemi magnetilise induktsiooni mõõtühik ja anti sellele tähiseks T ehk täht ehk Tesla praegune logo.

Tesla kõige suuremaks panuseks peetakse aga elektri kasutuselevõttu ärilisel eesmärgil. Ja samas on tema leiutised, patendid ning ka teoreetiline töö kujunenud aluseks paljudele asjadele, mida me tänapäeval loomulikuna võtame. Olgu näideteks siis raadio, mitmefaasiline elektrijaotuse süsteem ning vahelduvvoolu elektrimootor.

Oma tööst ning geniaalsusest hoolimata polnud Tesla elu kerge. Kuna suurte sissetulekute kiuste polnud Tesla ju siiski ärimees, mistõttu ta ettevõtted kippusid pankrotistuma. Abi polnud ka leiutaja pillavast eluviisist. Ent kõigest hoolimata on ta siiski meie ajaloo üks märgilisemaid kujusid.

Kuidas ettevõtte juht sedavõrd palju raha on teeninud?

Hoolimata Tesla keerulistest algusaegadest, on tähelend olnud võimas. 2020. aastal jõudis Tesla tegevjuht Musk suisa Bloombergi enimteeninud tegevjuhtida TOPP 10 sekka. Ja mitte lihtsalt nimekirja lõppu, vaid esikohale. 2020. aastal oli Muski töötasu 6,7 miljardit dollarit, mis on ühtlasi ka läbi ajaloo kõige suurem tegevjuhile kirjutatud tšekk.

Sedavõrd suure tšeki taga on 2018. aastal sõlmitud omapärane kompensatsiooniskeem, kus ettevõtte optsioone jagatakse vastavalt paikapandud eesmärkide täitumisele. Kuna Musk ettevõttest palka ei saanud, oligi nende eesmärkide reaalne täitmine tema jaoks viis sissetulekut teenida.

12 tasemega plaani eesmärkide täitmiseks kulus Muskil vaid kolm aastat ning oligi hiiglaslik tšekk käes.

Elektriautod Eestis

Ka Eestis on elektriautode müük jõudsalt tõusmas. Üheks põhjuseks on fakt, et riik pakub elektriautode soetamiseks omapoolset toetust. Teiseks põhjuseks aga ka elektriautode mudelite paranenud kvaliteet ja võimalused. Ning muidugi ei saa kõrvale jätta Tesla aktsiaid, mille mainimine paneb juba paljudel investoritel südame kiiremalt lööma.

black sedan parked on grass field

Mida teada Tesla aktsiatest?

Tesla on kasvanud kiiremini kui ükski teine ettevõte ning on tänaseks päevaks maailma kõige väärtuslikum autotootja. Pole siis ju imestada, kui peas tiirleb mõte just selle ettevõtte aktsiate ostmise kohta.

Miks on hea idee osta Tesla aktsiaid?

Tesla ei ole enam lihtsalt autotootja ega ettevõtte, vaid midagi rohkemat. , vaid imago loomisel on tähtis roll ka Elon Muskil. Paljud inimesed, kes ei pruugi olla Tesla kui autotootja austajad, hindavad Elon Muski olemust ja tegevust. Võib tõmmata paralleele ka Apple ja Steve Jobsi või miks mitte ka Bill Gatesi ning Microsofti vahel.

Investeeritakse ka Tesla tulevikplaanide tõttu. Kuigi SpaceX pole ju sama ettevõte, siis SpaceX edu mõjutaks ka Tesla ümber toimuvat.

Järgmiseks muidugi prognoosid. Vaadates hiljutisi finantstulemusi, siis need on ajas aina paremaks muutunud. Kui see trend jätkub, on viimane aeg rongile hüpata ja kvartalite headest tulemustest kasu lõigata. Firma kasv ei näita hetkel mingeid aeglustumise või peatumise märke ehk tasub kaaluda!

Miks mitte osta Tesla aktsiaid?

Mis kiirelt kasvab, see ka kiirelt kukub – tõsiasi, mis kipub pigem tõsi olema. Ja muidugi võib see juhtuda ka Tesla aktsiaga. Kiirelt väärtuslikumaks muutunud aktsia võib ühel hetkel ka järsult kukkuda ja seega jääb investor hoopis kahjumisse.

On põhjus, miks väärtustatakse pikaajalisi ja stabiilsete majandustulemustega ettevõtteid ning kõigest hoolimata ei saa seda Tesla kohta öelda.

Ja kui on inimesi, kes austavad ja imetlevad Elon Muski, siis teatud mõtteis pole ühe firma jaoks tegu just kõige stabiilsema kõneisikuga. Tihtipeale tundub, et ta enne ütleb kui mõtleb. Siin-seal pillutud kommentaarid võivad aga oluliselt mõjutada Tesla aktsia hinda ja väärtust.

Kuidas osta aktsiat?

Kui oled aga otsustanud Tesla aktsia soetamise kasuks, siis kuidas seda teha?

Nagu ikka, on vaja meeles pidada targa investori kuldreeglit:

Ära investeeri kogu raha vaid ühte kohta!

Ära unusta, kes on firma eesotsas

Tesla aktsiaid ostes on tavalisest tähtsam ka see, et teed otsused ratsionaalselt ja järgi mõeldes. Hetkeajendil tehtud emotsionaalsed otsused ei ole kohe kindlasti omal kohal. Aga emotsioonideks tuleb valmis olla!

Mõtle uuesti sellele, kuivõrd kirev kuju on Elon Musk, tema ütlemised, väited ja ka käitumine. Ent mõnikord võivad tema ootamatud ütlemised ja seisukohad kaasa tuua skandaale ja see võib omakorda tähendada, et Tesla aktsia hind muutub üllatavalt kiiresti ja ootamatult. Aga ka siin ei tohi lasta sellel kohe ennast hirmutada.

Aktsiaturg kõigubki üles ja alla ning kui valida selline lipulaev nagu Tesla, peab sellega leppima. Ja olenemata sellest, mida Elon Musk jälle ütleb või kuulutab, hoida oma meelt kindlana ja käituda ratsionaalselt.

Tesla aktsia hind võib päeva jooksul kõikuda enam kui 5 protsendi jagu, mis on aktsiaturgudel võrdlemisi volatiilne number.

Olenevalt sinu kodupangast, võid aktsiaid osta mugavalt läbi pangarakenduse! Lisaks sellele on alati variandiks kasutada erinevaid vahendajaid. Peab jälgima küll seda, et järgiksid seaduseid ja eeskirju ning teaksid ka, kuidas maksudega tegeleda.

Kas osta aktsiat läbi panga, telefoni või kolmandal moel?

Paljud vahendajad ei toimi enam vaid veebiplatvormi ja netilehe vahendusel, vaid üha rohkem on võimalik valida just mobiiltelefonirakendusi. Seda ka Eesti turul! Miks aga eelistada nende kasutamist?

Tihtipeale on mobiiltelefonide rakendused disainitud juba aktsiamüügile mõeldes, samas kui veebiversioonile on need võimalused hiljem juurde lisatud. See tähendab paremat kasutusmugavust ja kergemat kasutamist.

Lisaks on telefonid meiega tänapäeval kaasas pea igal pool! Võid oma aktsiatega tegeleda ükskõik kus viibides, mis tähendab omakorda rohkem vabadust ja võimalusi.

BrazilNew ZealandPeru