Wise (ametlikult TransferWise) noteeritakse Londoni börsil

Briti Fintech-ettevõte Wise (ametlikult TransferWise) kinnitas sel nädalal, et kavatseb juuli alguses minna börsile, noteerides selle Londoni börsil (LSE). Ettevõte teatas, et valis börsil noteerimise asemel otsese noteerimise, kuna tal ei ole kavas hankida uut kapitali. See juhtub siis, kui ettevõtte kõige usaldusväärsem investorite ring on hakanud uurima muid võimalusi. Selle tulemusel on tegemist esimese Londoni tehnoloogiaettevõtte otselubatiseerimisega.

Londonis asuv ettevõte hõlbustab põhimõtteliselt raha ülekandmist eri riikides ja eri valuutades. Ettevõte uhkustab, et tal on üle 10 miljoni kasutaja ja ta prognoosib lähiaastatel tohutut kasvu. Veel ei ole selge, milline on Wise’i A-klassi aktsiate hinnakujundus. Mõned usaldusväärsed allikad Ühendkuningriigis on siiski teatanud, et ettevõtte väärtus võib pärast noteerimist olla 6 ja 7 miljardi dollari vahel.

Wise’i aktsiate struktuur on kahes klassis – A- ja B-klassi aktsiad. Pange aga tähele, et B-klassi aktsiatega ei saa kaubelda. Struktuur jätab Wise’i kaasasutaja ja tegevjuht Kaarmanile rohkem hääleõigust kui teistele investoritele. Siiski ei jää ühelgi aktsionäril B-klassi aktsiate omamisega üle 50% hääleõigust.

Ettevõte kavatseb kasutusele võtta OwnWise’i, mis on kohandatud aktsionäride skeem, mis võimaldaks kasutajatel omada osalust ettevõttes. Kliendid, kes osalevad selles skeemis, saavad aasta pärast boonusaktsiaid kuni 100 naelsterlingi väärtuses. Lisaks saavad nad muid soodustusi, nt kutsed osaleda kaks korda aastas toimuvatel missioonipäevadel.

Wise’i kiire kasv
Wise, mille asutasid 2010. aastal eestlased Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann, on üks inspireerivamaid lugusid Euroopas. Ettevõtte juhtkond on olnud sunnitud aeg-ajalt strateegiat kujundama, et ellu jääda rasketel aegadel, nagu näiteks Brexiti finantsturbulents. See seletab, miks tal on suur kasutajaskond, kes teeb iga kuu umbes 7 miljardi dollari ulatuses piiriüleseid tehinguid. Fintech-hiiglane, mis on alates 2017. aastast kasumit teeninud, registreeris viimasel majandusaastal tulude kasvu 422 miljonilt dollarilt 586 miljonile dollarile.

Wise’i tegevjuht Kristo Käärmann ütles: “See protsess laiendab Wise’i omanike ringi, toetades meie missiooni liigutada raha üle maailma kiiremini, odavamalt ja mugavamalt.”

See uudis on märkimisväärne võit Suurbritanniale, kes on minevikus võidelnud suurte tehnoloogiaettevõtete veenmisega, et nad noteeritaks New Yorgi börsi (NYSE) asemel LSE-s. Valitsus on kaalunud LSE reeglite leevendamist, et lihtsustada kahe klassi aktsiate emiteerimist – need aktsiad annavad varajastele pankuritele ja asutajatele suurema kontrolli ettevõtte üle.

BrazilNew ZealandPeru