Laenud sularahas

Laenud sularahas on paljude inimeste jaoks eelistatud variandiks, seejuures ka kiirlaen sularahas. Aga miks? Sularahaga tegutsedes on tagatud konfidentsiaalsus. Testi võitja: Credit24 on parim järelmaksulaen.

Kõikidest ülekannetest jääb ju ka jälg pangakontole ja kuna on inimesi, kes kardavad, et kiirlaenu võtmine paneb pikaks ajaks musta märgi külge, siis sularahas laenu võtmine ongi nende eelistatud valikuks.

Miks valitakse laenud sularahas?

Kiirlaen sularahas on samal ajal ka nišitoode, mida pakuvad võrdlemisi vähesed firmad. Seetõttu peab hoolikamalt vaatama ning valima, et näha, milliseid võimalusi turul on ning mis oleks parim sobivaim variant. Miks on see aga nišitoode?

Sularahas laenu andes ja eriti kiirlaenu pakkudes võib tekkida olukord, kus laenuandjal ei ole sedavõrd head ülevaadet laenusaaja varasematest ja hilisematest pakkumistest. Sellega võib lõpetada olukorras, kus laenu saab sularahas keegi, kellele ei tasuks tegelikult laenu anda. Olgu siis laenu sularahas või ülekandega

Kuidas kiirlaenu sularahas taotleda?

On ju sularaha laenud olnud olemas läbi aegade! Ja kuigi mingis mõttes erinevad, siis sularaha laenu taotlemisprotsess ja laen ise on mingil määral teiste laenudega siiski sarnased. Taotlusprotsess on sarnane tavalisele laenuprotsessile. Muutub vaid see, kuidas sa raha laenuandjalt kätte saad.

See ei tähenda aga seda, et sa pead laenu saamiseks minema kuskile pimedale tupiktänavale, kus siis sulle hõlma alt rahapatakas kätte surutakse. Kiirlaen sularahas kasutab siiski täiesti ametlikke ja tunnustatud kanaleid.

Kuidas laen kätte saada?

Tihtipeale kasutatakse Omniva postkontori rahakaardi võimalusi. Kui laenutaotlus on heaks kiidetud, saad sa teate, et Omnivas ootab sind rahakaart. Laenu ehk rahakaardi kättesaamiseks on vaja minna postkontorisse kohale ja võtta kindlasti kaasa ka isikut tõendav dokument. Teise variandina kasutatakse mõnikord aga ka teatud poekette ja koostööd nendega.

On kiirlaen sularahas seda siis väärt?

Sularahas laenu võtmine on siiski üksjagu tülikas ning ka üldiselt on sularaha osakaal aina enam vähenenud. Seetõttu on jõudsalt vähenemas ka nende ettevõtete nimekiri kes on valmis sularahas laenu andma. Reeglina on siiski vajalik pangakonto olemasolu, et laenu saada.

Arvelduskonto kasutamise kõrval on olemas ka krediidikonto ning paljudel juhtudel võibki hoopis see olla sobivaks lahenduseks.

Aga laenu tagasimakse sularahas?

Kui mingil põhjusel soovid laenu ka tagasi maksta sularahas, pead tõenäoliselt pöörduma taaskord Omniva postkontorite poole, kes teevad mitmete laenuettevõtetega koostööd.

Lühema tagasimakseperioodiga, näiteks minimaalne periood et pärast laenu ka tagasi maksta, ei pruugi sularaha kasutamine olla eriline probleem. Kui tagasimakse tehakse korraga või paari osamaksega, ei ole probleemiks aegajalt postkontorisse põigata ning oma osamakse sularahas ära arveldada.

Ohud, millele mõelda

Kui laenu tagasimakseperiood on aga pikem, pead hoolega mõtlema, kas sularahas tagasimaksmine on ikka hea valik. Ühel hetkel võib juhtuda, et postkontorisse minek on tüütu, ei leia selleks aega või tekib muu takistus ehk võid lõpetada olukorras, kus jääd laenu tagasimaksega hiljaks ning see toob omakorda kaasa juba terve hunniku uusi probleeme!

Ehk kui sa ei ole kindel, et tõesti suudad iga kord kohale minna, ära vali sularahas tagasimakset.

Krediidi kulukuse määr

Olenemata sellest, kas laenu võetakse sularahas või arveldusarvele või kasutatakse hoopis krediidikontot, peab mõtlema krediidi kulukuse määrale! Mis asi aga on krediidi kulukuse määr ja miks on see oluline?

Ajal, mil kiirlaenud algul Eesti turule jõudsid, oli turg uskumatult metsik! Sai kiirlaenu sularahas, ilma palgatõendita, ilma isikut tõendavat dokumenti näitamata, ilma kuskile kohale minemata ja samas vaimus edasi.

Ühelt poolt tähendas see üksjagu võimalusi ja vabadust, ent teiselt poolt oli palju kergem langeda petturite ohvriks ning võtta hetke ajel vastu otsuseid, mis mõjutasid kogu elu pikki aastaid.

Mis muutus?

Tänapäeval ei saa enam ilma sissetulekuta kiirlaenu, paljud kohad ei paku laenu ka ilma palgatõendita ning ei paku ka kiirlaenu sularahas. Mõnes mõttes see on heaks lahenduseks. Ühelt poolt võib ju kurta, et selliste piirangutega (nt ilma palgatõendita laenuandmisest keeldumine) on kogu turg justkui piiratud, ent reeglid mis on asjatundlikult tehtud, on siiski seda väärt ja täiesti omal kohal.

Ehk, õnneks jõudis seadusandlus siiski järgi ning paljude teiste muudatuste seas omandas oma koha ka krediidi kulukuse määr ehk KKM. Selle abil muutuvad võrreldavateks erinevad laenutooted eri pakkujatelt.

Kuidas on üks number kasulik?

KKM abil saab täpse ülevaate sellest, mis on laenu kogukulu aastase perioodi kohta. Selle arvutamisel võetakse arvesse rohkemat, mitet vaid intressi. Tehtesse loetakse ka lepingutasu, haldustasu jm kaasnevad kulud, millele esimest korda laenu võttes ei pruugi alati teada mõelda. Ehk on kokku arvestatud laenu kogukulu tagasimaksete kandmiseks tehtavate maksete kogusumma.

Vaata seda, milline on ühes aastas järgmistel näidistingimustel kaasnevad kulud, summad ja määra number. Mida suurem number, seda kallim kiirlaen.

Seadus kohustab kõiki laenuandjaid näitama koos laenupakkumisega krediidi kulukuse määra!

Paika on pandud ka maksimaalne lubatud KKM, mis on kolmekordne Eesti Panga keskmine. 2020. aasta märtsikuus oli see seega 61,83%.

Kas KKM sobib ka kiirlaenude võrdlemiseks?

Kuna selline asi on juba loodud vähemalt aastase kestvusega laenude mõõtmiseks, võib olla lühema laenuperioodi korral see natukene segadusse ajada. Seetõttu peaks lühemaajalisi laene võttes kasutama otsuse tegemiseks ka muid vahendeid ja muud nõu.

Näiteks on hea mõte küsida laenuandjalt sellist igakuist makseplaani, kuhu on kõik kulud juba sisse arvestatud. See võtab küll rohkem aega, kui lihtsalt KKM võrdlemine, ent sellegipoolest ei tasu antud sammu vahele jätta. Tagasimaksete summa ei tähenda ju ainult laenu ja intressi. Isegi olukorras, kus saad laenu 0 intressiga, pead mõtlema sellistele asjadele nagu lepingutasu!

Aga kui on väga kiire ja ei näe vajalikku määra numbrit?

KKM abil on võimalik vältida metsikult kalliks kasvavaid laene ning petturitest laenupakkujaid. Mitte nähes laenupakkumise juures KKMi ning laenuandja keeldub seda näitamast, võib olla targem otsus pöörduda mõne teise laenuandja poole.

Erilise hoolega tasub kaaluda ka siis, kui esitatud krediidi kulukuse määra number on maksimumi lähedane, sest see vihjab võrdlemisi kallile laenule. Sellist laenu saab võtta muidugi, ent see ei pruugi olla mõsitlik.

Kaardimajanduse võidukäik

Alates ajast, mil pangakaardid on igapäevakasutusse jõudnud, on just kaardid paljude jaoks kujunenud peamiseks lahenduseks ning paberraha ja mündid koguvad kapinurgas tolmu. Selle asemel on rahakotis oma koht deebet- ja krediitkaartidel, mõnikord lausa mitu!

Miks kujunesid kaardid populaarseks?

Muidugi on pangakaartidel oma eelised. Kui rahakott ära varastatakse või selle ära kaotad, saad pangakaardi ühe kõnega kinni panna ning raha jääb su kontole alles. Reisides ei ole vaja valuutat vahetada, sest pangakaardiga makstes toimub konverteerimine automaatselt.

Krediidikaardid pakuvad rohkemgi võimalusi! Sul võib olla võimalik kasutada laenuandja poolt antud krediiti ka suuremas summas ning hiljem seda järkjärgul tagasi maksta.

Aga miks kasutada siis sularaha?

Muidugi tekib siis küsimus, et aga miks üldse siis sularaha kasutada, kui ka pangakaardiga tegutsemine on sedavõrd mugav? Üks küsimus ja kümme vastust!

Esiteks – vabadus igal pool maksta

Mitte kõik kohad ei aktsepteeri pangakaarti. Olgu siis põhjuseks kehv ühendus, liiga väikesed summad või ka lihtsalt põhimõte. Ehk kui sul ei ole sularaha, võid nii mitmelgi pool jääda tühjade kätega.

Mõnikord võib sularaha kasutades saada ka allahindlust, sest müüja ei pea tasuma protsenti kaardimakse ülekande pealt.

Teiseks – suur abi hädaolukordades

Pangakaart on mugav ja tore, kuni vool läheb ära, rahakott varastatakse või pangaserverid jooksevad kokku. Kui sul on kasvõi natukene sularaha, hingad sellises olukorras kindlasti kergendatult.

Ei ole vaja ka suuri summasid, piisab kui on paarkümmend või näiteks sada eurot. Kui saab võtta rahakotist münte või paberraha, saad hädaolukordades igal juhul kergemalt hinnata.

Kolmandaks – seiklemine üle maailma

Reisides ei saa loota ainult kaartidele. Kui ka tehnoloogia areng on jõudnud pea maailma igasse nurka, on siiski kohti, mis ei aktsepteeri kaarte, pangaautomaat neelab kaardi alla või paneb pikanäpumees kogu rahakoti tuuri. Natukene sularaha aitab pea igast olukorrast välja. Kes ei jää lootma ainult ühele variandile, on juba automaatselt paremas olukorras.

Neljandaks – jootraha jätmine

Jootraha andmine on paljudes riikides tunnustuseks meeldiva teeninduse eest. Üha rohkemates kohtades saab jootraha jätta ka kaardiga makstes, ent see ei ole teenindajate jaoks alati parim lahendus.

Esiteks peavad nad nüüd ootama palgapäevani, et väljateenitud jootraha kätte saada ja teiseks peavad nad mõnikord osa jootraha maksudeks või tasudeks loovutama. Paar eurot ei pruugi olla seda isegi väärt, et kogu protsessi läbi teha ja lihtsam on jootraha summa jätta välja võtmata.

Viiendaks – kergem kulutusi kontrolli all hoida

Inimese psühholoogia on naljakas. Enamik uuringuid näitab näiteks seda, et sularahas makstes kulutavad inimesed vähem! Sularaha näpu vahel, keskendutakse rohkem eseme hinnale ning sellele, kas see on seda väärt. Siis kui maksad kaardiga, ei pruugi sa kohe mõista ning tajuda, kui kiiresti raha ikkagi kaob.

Kuuendaks – ostlemine pakub rohkem rõõmu

Uuringud näitavad ka seda, et sularahas makstes naudid sa ostuprotsessi rohkem! Kui sa maksad sularahas, teeb ostu sooritamine sind rõõmsamaks! Kes oleks osanud seda arvata? Saada häid emotsioone tagasi, seda on ju meil alati vaja!

Seitsmendaks – võimatu kulutada rohkem raha, kui sul on

See ei kehti deebetkaardi kohta, vaid just krediitkaardi kohta. Kui sa oled harjunud pidevalt kasutama krediitkaarte, on väga lihtne kulutada rohkem, kui sa saad lubada.

Sellises olukorras on väga hea kasutada sularaha. Kui raha on rahakotist otsas, ongi raha otsas! Ei mingit võimalust kasutada krediiti ja hiljem pead murda, kuidas võetud võlg küll tagasi maksta. Mõnikord on krediidi tagasimaksmise tähtaeg lausa 30 päeva või muu lühem aeg!

Kaheksandaks – kergem eelarvet pidada

Sularahaga võib eelarve pidamine olla eriti lihtne, kasutades selleks näiteks ümbrikute süsteemi. Igasse ümbrikusse läheb summa kindla kulu tarbeks ja kui ümbrik tühi, on see eelarve osa kasutatud. Ei ole lubatud teisest ümbrikust raha laenata, laenu saada ega raha ümber tõsta. Tundub veider? Võib jah, aga toimib!

Üheksandaks – maksimaalne privaatsus

Sularaha pakub privaatsust! Igast kaardimaksest, olgu siis suur või väike, jääb maha jälg ning vajadusel saavad sellele jäljele väga paljud inimesed ligipääsu. Sularaha kasutamisest aga jälge ei jää ehk sularaha pakub privaatsust, mida paljud inimesed hindavad üle kõige muu.

Kümnendaks – intresside ja kaarditasude vältimine

Intresside vältimine käib taaskord kaasas just krediitkaardiga. Makstes sularahas, ei kasuta sa sentigi laenuraha, mis tänu sellele tähendab ühtlasi ka seda, et sa pääsed kaardi intresside maksmisest.

BrazilNew ZealandPeru