Pokker

Pole inimest, kes ei teaks mis asi on pokker. Tõenäoliselt on tegu ühe maailma populaarseima kaardimänguga, mida armastavad ühtviisi nii kellaviieteeks kohtuvad daamid, sigariklubides popsutavad vanahärrad kui ka loengute vahel aega parajaks tegevad noored. Meie põhjalikus online-kasiino testis tuli Vulkan Vegas esikohale!


Mängi Kohe!

Ajalugu

Pokkeri ajalugu pole päris täpselt selge. Osad inimesed pooldavad seda, et pokker on saanus alguse Pärsia mängust „as nas“. Meile tuttav nimi tuleneb aga tõenäoliselt prantsuskeelsest sõnast „poque“  (selle teooria järgi õpetasid just Pärsia meresõitjad New Orleansis prantslastele pokkerit), mille juures on saksa sõnas „pochen“. Teise teooria järgi on pokkeri vaarisaks renessansiajast pärit mängud „Primer“ ning „Brelan“, kus ühena vähestest tolle aja mängudest teati ka bluffimist kui mänguvõtet.

Ühte kindlat alguspunkti on pokkeri ajaloos keeruline leida. Pigem on tõenäoline see, et iga varane mäng on omal moel mõjutanud seda, milliseks on kujunenud tänapäevane pokker.

Mis on pokker?

Tänapäeval tuntud pokker on kaardimäng, kus eesmärgiks on kas võita panka tugevama kombinatsiooniga või bluffimise abil vastased mängust välja lükata. Kuigi pokkerist on loodud kümneid kui mitte sadu erinevaid variante, on põhijooned samad. Vaja on moodustada tugevaim kombinatsioon, kasutades selleks nii käes olevaid kaarte, mis on teiste mängijate eest varjatud või luua sobiv kombinatsioon käes olevate kaartide ja laual olevate kaartide abil.

Pokker jaguneb laias laastus kolmeks:

 • Ladumismäng ehk stud
 • Tõmbamismäng ehk draw
 • Flopimäng ehk flop

 

Kus ja kuidas mängida pokkerit? Pokkerikohver ja kodus, pokkerilaud kasiinos või ka internetis

Pokkeri mängimiseks on väga palju erinevaid variante. Mäng oli väga populaarne näiteks New Orleansis aga ka USAd tabanud kullapalaviku ajal, kus lootusrikkad rändurid ja ka endale elamiskohta otsivad kolonistid mööda maad liikusid ja kuidagi aega paremaks pidid tegema. Tänapäeval saab pokkerit mängida pokkeritubades, mida leiab reeglina alati kasiinode juures.

Muidugi on pokkerit alati ka kodudes mängitud, kuid kodumängud on tihtipeale illegaalsed, nii et nende korraldamist ja ka nendes osalemist tuleb hoolikalt kaaluda. Samas ei ole selles midagi halba, kui lihtsalt sõpradega pisut pokkerit mängida ning seejuures võib suureks abiks olla pokkerikohvri ostmine, kus on olemas ka parima mänguelamuse loomiseks vajalikud žetoonid.

Tänapäevaseks lisandiks on muidugi pokkeri internetis mängimine. Kui esimene interneti pokkerituba avati 1998. aastal, siis kahekümne aastaga on üks pokkerituba kasvanud hulga suuremaks. Oma internetis pesitsev pokkerituba on olemas väga paljudel online kasiinodel ning on olemas ka veebilehti, kus ainsaks hasartmänguks ongi pokker ja selle erinevad variandid. Lisaks pokkeritubadele on pokkerimäng saadaval ka slotimängu kujul.

Kui paljud inimesed eelistavad reaalses elus toimuvat pokkerimängu, sest neile meeldib inimestega otseselt suhelda ja kokku puutuda, siis internetis toimuval pokkerimängul on oma eelised. Näiteks ei ole vaja sul kodust lahkuda, vaid internetipokkerit saab mängida igal poole ja igal ajal. Eriti tänapäeva maailmas, kui paljud inimesed reisivad ringi, võib internetikasiinos pokkerimängimine mugavam olla kui üritada oma igas uues peatuskohas uut sobivat kasiinot leida. Inimesed, kes alles alustavad pokkeri mängimisega, võivad internetivõimalusi kasutada ka selleks, et pokkerit tasuta mängida ning oma oskuseid arendada. Internetipokker sobib ka neile, kes soovivad kiiret mängu – reaalselt mängimine tähendab seda, et kaarte peab ka reaalselt segama ja jagama, mis võtab omajagu aega.

Ja kuigi sa mängid internetis, ei tähenda see seda, nagu peaksid igasugusest reaalsete inimestega kokkupuutest loobuma. Olemas on ka live-pokker, kus kaarte jagab ja atmosfääri loob reaalne diiler. Veebikaamerast võib piisata ning live-pokker on ideaalne lahendus, kui sa soovid reaalse pokkerimängu traditsioone ja atmosfääre, aga seda oma kodu mugavusest lahkumata.

Pokkerikomplekt

Kui nüüd mõelda kodus või sõpradega pokkeri mängimisele, siis ei pea seda alati kartma. Nagu mainitud, ei tohi lihtsalt kodus korraldada pokkeriturniire, kuid sõprade või perega mängimine ei ole keelatud. Pokker võib olla ka meeldiv ajaviide ning kaardimäng, mis on ühtlasi ka strateegiamäng, aidates arendada mõtlemist ja pakkuda põnevust.

Pokkerikomplekte on väga palju erinevaid. Reeglina kuulub aga pokkerikomplekti 200-300 žetooni, mida mängimiseks kasutada. Komplektis on olemas ka kaardipakid, reeglina 2 tükki ja igas pakis 52 kaarti. Olenevalt komplektist, võib seal olla ka diilerinupp või diileri žetoon, juhised ning reeglina 5 täringut. Olenevalt täpsemast pokkeritüübist, mille komplekti ostad, võib juures olla ka mängulaud, mille rolli täidab reeglina linik, kuhu peale on märgitud mänguks vajalikud piirjooned ja märgised. Juba soetatud pokkerikomplekti kaasaskandmiseks kuuluvad komplektide juurde ka kas karbid või näiteks alumiiniumkohvrid. Kõik vajaliku saab sinna ära mahutada ja seejärel kaasa võtta, kuhu vaja.

Pokkeri õpetus ehk pokkeri reeglid

Pokkeritüüpe on väga palju erinevaid. Kui sa oled leidnud selle pokkeritüübi, mis sulle kõige rohkem meeldib, on vaja end kurssi viia ka sellega, mis reeglid sinu jaoks kehtivad. Reeglite läbivaatamine on abiks ka siis, kui sa ei ole pokkerit varem mänginud ning püüad välja nuputada, milline pokkerimäng sulle täpsemalt sobiks.

Texas Holdem

Texas Holdem on kindlasti üks kõige levinumaid pokkeri variante ning kui öeldakse pokker, siis mõeldakse tihtipeale just seda.

 • Mängitakse 52-kaardise pakiga
 • Mängitakse teiste inimeste vastu
 • Diiler jagab kaarte, kontrollib panka, lahendab keerulisi olukordi

Omaha pokker

Omaha pokker põhineb küllaltki palju Texas Holdem pokkeril. Omaha pokker omakorda jaguneb veel Omaha High ning Omha High/Low pokkeriks.

Omaha High:

 • Levinud Euroopas
 • Panga võidab parim viiekaardiline pokkerikäsi
 • Pokkerikäes moodustamiseks peab kasutama kahte taskukaarti (st mis on käes) ja kolme lauakaarti

Omaha High/Low:

 • Levinud USA-s
 • Teised nimetused: Omaha H/L, Omaha Hi/Lo, Omaha 8-or-better, Omaha/8
 • Pank jagatakse võrdselt parima ja halvima pokkerikäe vahel

Seven Card Stud Poker

Kõige levinum stud-pokker on Seven Card Stud.

 • Mängus on 2 – 8 mängijat
 • Igale mängijale jagatakse 7 kaarti, millest neli avatult ja kolm kinniselt ning sellest on vaja moodustada tugevaim viiekaardiline pokkerikäsi
 • Mängus on viis panustamisvooru

Razz

Põhimõtteliselt sama mis Seven Card Stud, kuid panga võidab mitte kõige tugevam käsi, vaid kõige nõrgem käsi. Kõik muud reeglid on samad.

H.O.R.S.E.

H.O.R.S.E. on üks värskemaid lisasid pokkerimaailmas. Kuigi mängu teati juba varem, siis rohkem tähelepanu pälvis see pärast 2006 WSOP-i, kui seal toimus H.O.R.S.E. turniir, kus sissemakse oli 50 000$! H.O.R.S.E. on omanäoline arendus pokkerist, kus on vaja teada, kuidas käivad viis erinevad pokkerimängu:

 • H – Holdem (ehk Texas Holdem)
 • O – Omaha hi/lo
 • R – Razz
 • S – Stud
 • E – Eight or better

Seetõttu on H.O.R.S.E. näol paljude pokkerimängijate jaoks raskeimatest raskeima väljakutsega, sest ühe turniiri jooksul mängitakse läbi kõik viis erinevat mängu. Kui sa oskad viiest ainult ühte hästi ja teistes on sinu oskused keskpärased, ei ole lõpptulemus just kõige parem.

Pokkerimängijad

Maailmas on väga palju erinevaid pokkerimängijaid. Kuna pokker on klassifitseeritud hasartmänguna, tähendab see ka seda, et pokkeri mängimiseks on vaja olla teatud vanuses. Eestis on hasartmängud keelatud alla 21-aastastele. See kehtib nii online kasiinode kui ka reaalsete kasiinode kohta. Ja kuna alla 21-aastastele on hasartmängud keelatud, pole samal põhjusel võimalik ka kasvõi niisama minna kasiinosse aega veetma.

See kui palju inimesi korraga sama pokkerimängu mängivad, on vägagi varieeruv. Pokkerit on võimalik mängida ka kahekesi, mees-mehe vastu. Maksimaalse mängijate arvuna nähakse tihtipeale kümmet inimest. Kui tegu on mitmelauaturniiriga, siis on mängijate piir sõltuvuses sellest, mis on korraldajate võimalused.

Tõeliselt suurtel mitmelauaturniiridel võib osaleda ka tuhandeid mängijaid!

Pokkeri mõisted ning pokkeri käed

Pokkerimängus on ka väga palju erinevaid mõisteid, mida peaks teadma ja millega end kurssi viima. Eriti suur roll on muidugi erinevatel pokkeri kätel. Kui tuua nüüd näiteks populaarne Texas Hold’em, siis käte tugevused on järgmised (alustame kõige nõrgemast)

 • Kõrge kaart ehk high card – see tähendab kõige kõrgemat käesolevat kaarti. Kui käes on näiteks emand, üheksa, kaheksa, neli ja kaks, tähendab seda, et käe väärtus on „kõrge kaart emand“. Võidab kõige suurem kaart.
 • Üks paar ehk one pair – käes on kaks ühesugust kaarti, näiteks kaks kuningat.
 • Kaks paari ehk two pair – käes on kaks paari ehk kaks ühesugust kaarti ja kaks ühesugust kaarti. Paarid võivad olla näiteks kaks kümmet ja kaks emandat. Kõige tugevamad võimalikud paarid oleksid kaks ässa ja kaks kuningat. Kõige nõrgemad võimalikud paarid oleksid aga kaks kahte ning kaks kolme.
 • Kolmik ehk three of a kind – käes on kolm ühesugust kaarti nagu näitks üheksa, üheksa ja üheksa.
 • Rida ehk straight – käes on viis järjestikkust kaart nagu näiteks neli, viis, kuus, seitse ja kaheksa.
 • Mast ehk flush – käes on viis kaarti, mis on ühest mastist näiteks poti viis, poti kaheksa, poti üheksa, poti seitse ning poti emand.
 • Maja ehk full house – maja tähendab seda, et su käes on üks kolmik ehk three of a kind ning paar ehk pair. Kõige tugevamaks võimalikuks majaks oleks kolmik, mis koosneb kolmest ässast ning paar, mis koosneb kahest kuningast. Kõige nõrgemaks võimalikuks majaks oleks aga kolmik, mis koosneb kolmest kahest ning paar, mis koosneb kahest kolmest.
 • Nelik ehk four of a kind – käes on neli ühesugust kaarti, näiteks emand, emand, emand ja emand.
 • Mastirida ehk straight flush – käes on mastirida, kus kõik kaardid on ühest mastist. Kõige tugevam võimalik mastirida on üheksa, kümme, sõdur, emand ja kuningas. Kõige nõrgem võimalik mastirida on äss, kaks, kolm, neli ning viis.
 • Kuninglik mastirida ehk royal straight flush – käes on mastirida, kus ühest mastist on äss, kuningas, emand, sõdur ja kümme.

PokerNews Eesti pokkerimaastikul

Mida PokerNews enda kohta ütleb, on see et nad on maailma juhtiv pokkeriuudiste tootja ning samal ajal on nad ka Eesti suurimaks pokkeriportaaliks. Tänu PokerNewsile on ühest kohast kättesaadavad kõik vajalikud ja olulised pokkeri uudised, artiklid strateegia valimise ning võimalike strateegiate kohta, muidugi kõikide pokkerimängude reeglid ning lisaks nendele hunnik fotosid, videosid ja live-ülekandeid erinevatelt turniiridelt. Saadaval on ka info selle kohta, millised on parimad pokkeritoad ja kus on käimas erinevad boonused. PokerNewsi kasutajatele tehakse tihtipeale ka eripakkumisi. Ja ära ei saa unustada ka foorumit, mille vahendusel saab küsida kiiret nõu teistelt Eesti mängijatelt või arutada muid pokkeriga seotud asju.

Pokertracker ning Pokertracker 4

Kõigepealt on vaja alustada muidugi sellest, mis üldse on Pokertracker (eesti keelde panduna võiks see olla pokkerijälgija). Tegu on tarkvaraprogrammiga, mis aitab analüüsida online mängitud pokkerimänge. Sellised tarkvaraprogrammid on loodud ka selleks, et mängijal oleks mugav ülevaade oma mängu ajaloost, sh: pokkerikäe ajalugu, kaotuste ja võitude suhe, väärtuste arvutused jne.

Olemas on muidugi mitmeid erinevaid tarkvaraprogramme, mille on loonud erinevad firmad. Kuigi igal programmil on oma eelised ja oma puudused, siis olenemata täpselt kasutatavast programmist, võib pokertracker’i programm anda tõelise eelise mängijate ees, kes ei kasuta seda. Olenemata sellest, kas sa oled algaja pokkerimängija, aeg ajalt pokkerimängija või professionaalne pokkerimängija, võib programmist väga palju kasu olla.

Väga paljude pokkerimängijate lemmikuks on programm, mille nimeks on PokerTracker 4. Nagu teisedki programmid, annab ka see sulle ülevaate oma mängimise ajaloost. Oma mänguajaloo analüüsimine ja pokkerikäte uurimine aitab tõesti õppida ning aitab juba tehtud vigasid vältida.

Kokkuvõte pokkerist

Pokkerist võib lõputult rääkida ja mida rohkem asja uurida, seda rohkem leiab väikeseid nippe ja trikke, mida avastada ja millega pokkerit ka pärast aastate pikkust mängimist endiselt huvitavana hoida. Samas ei saa aga pokkerist teada kõike enne seda, kui sa hakkad ühel hetkel mängima ja seda avastama. Mis aga võiksid olla need põhipunktid, mida igaüks võiks pokkerist teada?

 • Pokker on ajalooga mäng, kuigi selle täpset loomispunkti ei teata
 • Tegu on strateegiamänguga, kus õnnel võib küll olla oma roll, ent suurem roll on oskustel ja teadmistel. Vaja on teada nii mängustrateegiaid, erinevaid pokkerikäsi kui omada ka oskust lugeda kaasmängijaid ja nuputada välja, millal nad mängivad reaalselt ja millal nad blufivad.
 • Pokkerit saab mängida nii pokkeritubades, kasiinodes, internetis online kasiinodes kui ka oma kodus.
 • Pokker on hasartmäng, mistõttu raha peale mängimist ja turniire võivad korraldada vaid vastava loa saanud ettevõtted, mis reeglina on kasiinod.
 • Eestis on hasartmängu mängimise vanusepiiriks 21 eluaastat.
 • Pokkerit võivad korraga mängida nii kaks kui ka mitu tuhat inimest. Maksimaalne piir sõltub mängukorraldaja võimekusest.
 • Maailmas korraldatakse lisaks tavalistele mängudele ka väga palju pokkeriturniire, kus auhinnafondid võivad olla üllatavalt suured
 • Olemas on professionaalsed pokkerimängijad, kelle tööks ongi pokkeri mängimine ja sellega endale sissetuleku teenimine


Mängi Kohe!

BrazilNew ZealandPeru