Bitcoini ostmine

Bitcoin on eksisteerinud alates 2009. aastast. Muidugi, edu polnud kohene. Algul arvati, et see on mingi väljamõeldis või rumalus. Täielik totrus, millele ei ole mõtet kulutata ei oma aega, energiat aga raha. Muidugi pole see enam sama.

Nüüdseks on bitcoin kasvanud sedavõrd suureks ning hiiglaslikuks, et selle olemasolust on kuulnud ka need, kes ei tegele krüptorahadega.

Mis on Bitcoin?

Väga lihtne – tegu on vabavaralise tarkvaraga, mis lasti välja 2009. aastal. Selle looja isik või isikud ei ole siiani selgelt teada. Teada on nimi – Satoshi Nakamoto – ent kas selle nime taga on vaid üks isik või terve grupp, on selgusetu.

Kuna Bitcoin on tänapäevase krüptovaluutana kõige esimene, siis see on kujunenud ka kõige kuulsamaks! Paljude inimeste jaoks on bitcoin suisa krüptovaluuta sünonüüm!

Miks valida bitcoini ostmine ning kuidas osta bitcoini?

Bitcoini eeliseks on muidugi see, et tegu on detsentraliseeritud võrgustikuga. Ei eksisteeri kolmandat osapoolt, kes kiidab tehinguid heaks või otsustab neid tühistada.

Ei ole ka vajadust järelvalveüksuse järgi. Kaks põhjust, miks bitcoin on kujunenud sedavõrd populaarseks.

Bitcoin on oma eksisteerimise ajal teinud läbi nii korralikke tõuse kui ka languseid, ent laias laastus võiks öelda, et bitcoin muutub aina võimsamaks ja võimsamaks.

Muidugi võib küsida, kas sedavõrd volatiilset krüptoraha on üldse mõistlik osta?

Lühikeseks ajaks tõenäoliselt ei tasu, sest võib olla oht, et sa kaotad raha koheselt. Seetõttu peaks mõtlema pigem pikemale investeerimisele.

Ja nagu kõikide investeerimise variantidega – vaja on mõelda sellele, kas sa saad lubada investeerimist. Kindlasti ei tasu oma viimast raha krüptomaailma investeerida lootusega, et saad nüüd rikkaks.

Mis tingivad krüptoraha kõikumise?

Esiteks…

…trendid muutuvad. Bitcoini loomisest läks kümme aastat selleks, et see muutuks tõeliselt populaarseks. See tõi endaga kaasa tohutu tormijooksu ning seeläbi ka bitcoini hinna võimsa kerkimise. Hind kerkis palju kõrgemale, kui keegi oleks osanud arvata.

Teiseks…

… Bitcoin ning ka teised krüptoraha variandid on heaks võimaluseks, kuidas oma portfelli mitmekesistada.

Kolmandaks…

… on plokiahela tehnoloogia uus ja revolutsiooniline. Paljud inimesed arvavad, et plokiahela võrgustiku tehnoloogia on tulevikutehnoloogia. Ja muidugi soovitakse sellesse investeerida, et rongist mitte maha jääda.

Neljandaks…

… ehk viimaseks ning sugugi mitte vähemolulisemaks on ka arvestamine investorite emotsioonidega. Kõik investeerimisega seotu peaks olema ratsionaalselt kaalutletud ja emotsioonidest vaba, ent seda ei ole võimalik täielikult vältida. Seetõttu peab arvestama emotsioonidega, mis tahes tahtmata mõjutaksid muuhulgas bitcoini ostmise protsessi.

Kas bitcoini hind kerkib?

Keeruline on ennustada, kas bitcoini hind tõuseb või langeb. Nagu öeldud, tegu on väga volatiilse instrumendiga.

2021. aasta alguses hakkas bitcoini hind langema, ent paljud analüütikud on siiski kindlad, et hind hakkab ühel hetkel tõusma ja võib jõuda 100 000 dollarini!

Kellele bitcoini ostmine sobib?

Bitcoin ei ole kohe kindlasti instrumendiks, mis sobib absoluutselt kõikidele ning mis peaks olema investeerimismaailmas esimeseks sammuks. Kellel oleks aga hea mõte bitcoini ostmine ette võtta?

Kindlasti peaksid bitcoini ostmisele mõtlema need, kes tegelevadki pidevalt krüptoraha maailmaga.

Investorid, kes soovivad investeerida pikemaajalise plaaniga. Jah, bitcoin on volatiilne ning krüptomaailm on riskantne, ent laias plaanis nähakse siiski krüptoraha populaarsuse kasvu.

Seetõttu sobib krüptorahasse investeerimine väga hästi nendesse oludesse, kus investeerimisplaan on tehtud pikaajaliste plaanide ning eesmärkidega.

Volatiilsuse tõttu on bitcoin suurepärane valik ka päevakauplejatele. Lühiajalised tehingud aitavad kindlasti tulu teenida, ent kuna tegu on riskantse kauplemisega, peaksid seda varianti kasutama kauplejad, kes on juba väga kogenud.

Samamoodi sobib see ka neile, kes on juba huvitatud tehnoloogia ning plokiahela maailmadest.

Selliselt tead sa ka palju paremini, mis selles maailmas toimub ning kuidas teha tarku ja mõistlikke otsuseid.

Aga valida mõni teine krüptoraha?

Bitcoin on krüptomaailma kroonimata kuningas. Viimaste aastate jooksul on turule jõudnud meeletutes kogustes uusi krüptorahasid ja krüptovaluutasid, ent võrreldes bitcoiniga, on kõik teised väikesed tegijad.

Võib-olla ühel hetkel võtab mõni teine krüptoraha bitcoini trooni üle, ent seda on võrdlemisi keeruline ette ennustada.

Krüptoraha ei ole järelvalve all, mis tähendab, et miski ei ole garanteeritud!

Kuidas Bitcoini ostmine käib?

Bitcoini ostmise protsess on iseenesest võrdlemisi lihtne. See võib tunduda keeruline, aga see ei ole. Vaja on vaid teada, milliseid põhilisi samme sa pead astuma.

Tegu on krüptorahaga ehk sa ei saa hoida seda täiesti tavalises rahakotis. Sul on vaja alla laadida rahakotirakendus, kus krüptoraha ka hoitakse.

black leather bifold wallet on persons hand

Järgmiseks sammuks on valida välja portaal, mille abil sa saad kauplemistehinguid läbi viia.

Rahakotirakendusi on erinevaid. Mõned sobivad arvutisse, teised mobiilidega kasutamiseks. Kõige lähedasem variant füüsilisele rahakotile on mälupulgasarnased lahendused.

Kaitse oma raha!

Vahet pole, millist rahakotirakendust kasutada, kirjeldamatult oluline on paroolide meeles pidamine! Kui sa unustad oma pangakonto paroolid, on sul võimalus panga poole pöörduda ning parool lähtestada. Aga mida teha, kui sa unustad rahakotirakenduse parooli?

Kahjuks pole sellises olukorras mitte midagi teha – kui sa unustad paroolid, oled ka oma krüptorahast ilma.

person holding white and black smartphone case
Logi sisse ja jäta paroolid meelde

Just seetõttu võivad sulle silma jääda uudised, kus inimesed proovivad meeleheitlikult kunagi ostetud krüptorahakottide paroole meelde tuletada.

Pole kindlasti meeldiv teada, et sul on mitme miljoni dollari väärtuses krüptoraha, peaaegu käeulatuses! Kui sa ainult suudaksid selle parooli meelde tuletada…

Samamoodi peab mõtlema enda raha kaitsmisele kurjategijate eest. Kuigi krüptoraha on äärmiselt turvaline, on Krüptoraha toetub tehnoloogiamaailmale.

Ehk sa pead kasutama tehnoloogiat, et krüptoraha siis ka kaitsta. Kõige lihtsam variant oma raha võimalikult turvaliselt hoida, on kahe faktoriga identifitseerimine.

Platvormi valimine

Erinevaid platvorme on, nagu krüptovaluutasidki, tohutult palju. Tänu sellele on sul võimalus leida parim ja sobivaim variant.

Erinevad tuntud platvormid

Milliseid valuutasid sa tahad kasutada? Osta ja müüa? Kas tahad kaubelda bitcoiniga või avastada ka teiste krüptovaluutade maailma? Kui tahad piirduda bitcoiniga, on populaarseteks variantideks:

Bittrex

Bithumb

Bitstamp

Bitfinex

GDAX

Coinbase

Kraken

Kõigepealt on vaja registreerida ja seejärel läbida isikutõendamise protsess.

Tavaliselt kulub konto kinnitamiseks paar päeva ja seejärel on sul võimalik osta ja müüa! Hea mõte on valida platvorm, mis pakub ka limiitorderite kasutamise võimalust.

Bitcoini hinnad võivad sõltuda ka olenevalt sellest, millist platvormi sa kasutad.

Bitcoini ostmiseks saab kasutada erinevaid vahendeid. Kas…

…SEPA pangaülekande abil

…krediitkaardiga ostes

…kasutades Skrill/Netelleri teenuseid

Mida teha, kui Bitcoin on ostetud?

Bitcoini on võimalik osta ja müüa, hoiustada ning ka vahetada.

Kõik bitcoiniga tehtavad tehingud on krüptograafiliselt turvatud. Seda krüpteeringut on põhimõtteliselt võimatu lahti murda! Tänu sellele on bitcoin väga turvaline hoolimata sellest, et puudub keskne järelvalve.

Kas ostmise asemel tasuks bitcoini kaevandada?

Võiks ju mõelda, et ette võib võtta bitcoini kaevandamise! Selliselt saab ju kindlasti raha säästa ning ei pea muretsema turu liigse kõikumise pärast. Kahjuks ei ole see sedavõrd lihtne. Osta ja on kerge, aga kaevandamine?

Kaevandamine on võrdlemisi keerukas ning toimub arvutite abil. Arvutid lahendavad keerulised matemaatilisi ülesandeid, et bitcoinid välja kaevata. See võtab väga palju elektrienergiat ning just seetõttu saavad kaevandajad tänutäheks bitcoine.

Küll ei sobi kaevandamiseks aga ükskõik milline suvaline arvuti. Vaja on suure jõudlusega arvuteid, mille ehitamine nõuab aga nii teadmisi kui ka finantse. Seetõttu ei pruugi ostmise asemel kaevandmise kasuks otsustamine olla üldse tark mõte. Ehk kaevandamine on võimalik, ent see on ettevõtmine omaette.

Ära unusta võtmeid!

Täpsemalt peab pidama silma peal võtmetel.

Avalik võti on mõeldud jagamiseks ning selleks, et teised kasutajad saaksid sulle krüptoraha kanda.

Privaatne võti on, nagu nimigi ütleb, aga privaatne! Ja just privaatse võtmega on ligipääs rahakotile. Kui see langeb kellegi teise kätte, on neil sinu krüptorahakotile ligipääs. See tähendab aga ka seda, et on väga võimalik krüptorahast ilma jääda. Ja kuidas seda tagasi saada? See on põhimõtteliselt võimatu.

Kuidas osta bitcoini?

Bitcoinide ostmiseks on vaja liituda krüptovaluuta vahetusega. Vahetuspunkt tuleb aga hoolikalt valida. Ebausaldusväärne vahetuspunkt võib sind hoopis rahast ilma jätta, kui ettevõtte ootamatult pankrotti läheb!

Sellises olukorras on raha tagasisaamine sama hästi kui võimatu! Muidugi, usaldusväärses vahteuspunktis võid neid pikemaajaliselt säilitada, ent taaskord – sul on vaja veenduda, et oled valinud usaldusväärse partneri ja alles siis osta bitcoini.

Heaks näiteks on Jaapanis juhtunud – 2014. aastal liikus sealse börsi Mt Gox kaudu 70% maailma bitcoini tehingutest. Aga täiesti ootamatult, 2014. aasta veebruaris, andis börs teada, et kauplemine peatati, veebisait suleti ning veebisait andis sisse pankrotikaitse avalduse. Kaotsi läks 850 000 bitcoini, mis praeguse aja vääringus on 1,7 miljardit dollarit!

BrazilNew ZealandPeru