Kiirlaen

Kiirlaenud võrdluses

Statistika toob välja, et kiirlaenu on võtnud ligi 150 000 inimest. Seega ei ole see laenutoode Eesti turul kaugelti mitte uustulnuk. Kiirlaenu iseloomustavad väikesed laenusummad ning pigem lühikesed tähtajad. See on mõeldud inimesele, kes väärtustab enda aega ning soovib, et laenuprotsess kulgeks võimalikult kiiresti.  Credit24.ee on tõestanud, et see on tõsine pakkuja.

2021 Parimad kiirlaenud

Kiirlaenu turule sisenemist võimaldab viimase kümnekonna aasta jooksul toimunud elektrooniliste kanalite ja mobiiltelefonide areng.

Just oma kättesaadavuse ja taotlusprotsessi lihtsuse tõttu on kiirlaen kujunenud laenuturu üheks populaarsemaks tooteks.

Otseseid alternatiive kiirlaenul ei ole ning kuigi on inimesi, kes ütlevad, et kiirlaen on halb, siis selle arvamuse põrmustame mõne lõigu pärast. Muidugi võib alati raha sõprade ja tuttavate käest laenata, kuid kui neil pole vajaminevat raha või on soov ajada asja ametlikke kanaleid pidi, siis kõikide võimalike konkurentide ees on kiirlaenul mitu märkimisväärset eelist.

 

Taotle laenu!

Testi

Taotle laenu!

Testi

Taotle laenu!

Testi

Taotle laenu!

Testi

Taotle laenu!

Testi

Laen ja intress käivad käsikäes. Muidugi kehtib sama jutt siis, kui teemaks on kiirlaen. Vähemalt kiputakse seda arvama. Tegelikkus on natuke teine, sest võrdlema peab palju rohkemat kui ainult intressinumbrit.

Kuidas saada parim ülevaade sellest, milline kiirlaen on sobivaim?

Esiteks võta laenude võrdlemiseks aega, et sa saaksid keskenduda ning asju tähelepanelikult uurida. Kiirustades kiputakse tegema vigu ning nii mõndagi olulist võib kahe silma vahele jääda. Aga mida siis üldse vaadata, kui arvad, et on vaja võtta kiirlaen?

two Euro banknotes

Intress ja teised numbrid

Lisaks intressimäärale jälgi ka seda, kas ja kui suur on laenuga kaasnev lepingutasu, lepinguhaldustasu, väljamaksetasu, lepingu muutmistasu ja üldiselt kõik muud tasud, millega sa võid kokku puutuda.

Kõrvalkulud võivad osutuda suuremaks, kui oskasid arvata ning sa ei taha, et need sind ootamatult tabaksid.

Mõnikord pakutakse teatud kampaaniate raames ka seda, et kiirlaen tuleb intressiga, mis on suisa 0%! Küll on vaja aga kampaania reeglitega äärmiselt põhjalikult tutvuda. Mõnikord kehtib 0% intress vaid teatud aja, olgu selleks siis paar kuud või aasta.

Kõik sõltub sellest, milline on täpne kampaania ja ettevõtte poolt seatud tingimused ning nõuded. Lihtsalt ühe lubaduse põhjal ei tasu otsustada, sest selliselt võid avastada, et oled end mässinud tõeliselt kehvade tingimustega võlavõrku.

Krediidi kulukuse määr

KKM ehk krediidi kulukuse määr on suurepärane number. Seee koondab endasse kokku kõik antud laenuga kaasnevad kulud ja seda ühe aasta kohta. Krediidi kulukuse määr näitab ära selle, kui suur on tarbija poolt makstav kogusumma.

Krediidi kulukuse määr toimib kõige paremini ja täpsemalt siis, kui võrreldavate kiirlaenude tingimused on identsed. Kui tingimused on liiga erinevad, pole tarbija poolt makstav kogusumma sedavõrd selgelt ennustatav.

Vaata ka teisi laenutooteid

Mõnikord on väikelaen soodsam, kui kiirlaen ja need omakorda soodsamad kui järelmaks. Seega vaata ka teisi võimalikke laenutooteid, et sa saaksid teha enda jaoks parima otsuse.

Mis on kiirlaen?

Kiirlaen tähendab reeglina soodsat tagatiseta väikelaenu, mille taotlemine ja kontole laekumine on tunduvalt kiirem, kui teistel laenutoodetel.

Tihtipeale valitakse kiirlaen olukorras, kus väljaminek on ootamatu aga möödapääsmatu.

Kiirlaenu iseloomustavateks tunnusteks on tihtipeale ka lühemad tähtajad.

Lühemad tähtajad võivad olla halvaks üllatuseks, kui sa oled otsustanud võtta laenu ilma läbimõtlemata ning avastad, et tarbija poolt makstav kogusumma tuleb tagastada liiga kiirelt või liiga suures summas. Seetõttu peab järgima enne taotluse protsessiga alustamist seda, et krediidi kulukuse määr oleks sulle sobilik.

Tingimused taotlejatele

Taotleja peab vastama teatud tingimustele, et laen üldse saada. Mitmed tingimused on ettevõttest sõltuvalt erinevad, et üldreeglid on siiski samad ja tulenevad seadustest. Korrektne ja usaldusväärne kiirlaen on turvaline lahendus.

Näiteks peab taotleja olema vähemalt 18-aastane, igakuine netosissetulek peab olema piisavalt suur, taotleja peab olema kas Eesti kodanik või alalise elamisloaga ning taotlejal peab olema isiklik pangakonto.

Kuidas käib laenu taotlemine?

Nagu öeldud ülalpool, siis laenu taotlemisel on esimeseks sammuks erinevate laenutoodete võrdlemine, et leida parim võimalus. Jällegi, äärmisel tähtis on võrdlusesse kaasata krediidi kulukuse määr.

Kui ettevõtte lehel on olemas laenukalkulaator, tasub kindlasti ka seda kasutada, et saada parem ja kiirem ülevaade soovitavast laenust. Laenukalkulaator on suurepäraseks võimaluseks, kuidas saada ülevaade oma tulevasest laenukoormusest.

Kui oled leidnud sobiliku ettevõtte ja laenutoote, võidki esitada juba taotluse ja jääda ootama vastust. Kui vastus on positiivne, saab sealt edasi minna ja läbida isiku tuvastamise protsessi. See tuleb iga ettevõttega läbida siiski vaid esimesel korral.

Edaspidi kantakse pärast laenutaotluse heakskiitu raha juba automaatselt kontole.

Taotlemise ajal peab meelde jätma selle, et ükskõik, millise laenu sa võtad, kui suure või kui kauaks, iga laen on finantskohustus! Ja iga finantskohutusega kaasnevad oma tingimused ja nõuded, mille täitmisest ei saa suvalisel hetkel loobuda.

Isiku tuvastamine

Isikut tuvastamata ei ole võimalik laenu võtta! Kunagi oli see jah võimalik, ent praegusel ajal ei luba seadused enam ilma oma isikut tuvastamata laenuraha saada.

Küll aga ei pea isikut tuvastama iga kord, kui laenu soovid. Kui sa oled juba korra ühest ettevõttest laenu saanud ja isiku tuvastamise protsessi läbinud, saad sa samast kohast taotleda ilma vajaduseta uuesti isikut tõendada.

Oma isikut saab tuvastada laenuandja kontorites aga reeglina ka Eesti Posti kontorites, mille leidmine võib olla keerulisem.

Millal on kiirlaen mõistlik kasutus?

Kiirlaen on paljude jaoks halva mainega ja seda peetakse kiirteeks võlakoormuse kätte uppumiseni. Kasutades kiirlaenu mõistlikult, läbimõeldult ja mitte üle oma võimete, võib see olla aga suureks abiks just siis, kui sul on seda abi vaja.

Mõtleme näiteks hädavajalikule ootamatult katki läinud kodumasinale; tervishoiukulud, mille eest on vaja hoolt kanda või ükskõik mis muu kulu, kus lihtsalt ei saa oodata!

Mõnikord on kahjulikum oodata järgmist palgapäeva, selle asemel et võtta lihtsalt kiirlaen ning selle kulu eest hoolt kanda.

Kiirlaen – kust seda saada?

Kiirlaen on laenutoode, mida pakuvad erinevad finantsasutused. Selleks võib olla pank või ka mõni teine väiksem krediidiasutus.

Küll peaks aga jälgima, et ükskõik millist finantsasutust sa kasutad, see tegutseb seaduste järgi, vastab erinevatele tingimustele ja omab kõiki vajalikke litsentse. Kiirlaen ebausaldusväärselt ettevõttelt on üks halvemaid lahendusi.

Krediidiasutuste pakutavad teenused, tooted ja võimalused on tavaliselt äärmiselt erinevad ehk ei ole hea mõte valida kõige esimest varianti ja selle juurde siis pidama jääda.

Ainus, kes sellise kiirustamisega kannatab, oled siiski ju sina ise!

Kas võtta laenu sissemakseta ja tagatisega või ilma selleta?

Kiirlaen on äratuntav selle järgi, et selle selle saamiseks pole vajalik sissemakse – nagu näiteks järelmaksul – ega ka tagatis – nagu näiteks väikelaenul. Ehk sul on võimalik saada laenu ilma, et peaksid ise selleks üldse raha sisse panema. Paljude jaoks on just see kõige vajalikum ja ka kõige olulisem tingimus!

Osaliselt seetõttu on ka kiirlaen saadaval pigem väiksema summaga. Tavaliselt alates paarisajast eurost kuni mõne tuhande euroni. Ehk et kiirlaenu ei saa ja ei ole ka mõttekas kasutada suuremate ostude eest tasumiseks.

Kuna summad on väikesed ja tähtajad lühikesed, kasutavad kiirlaenuettevõtted oma riskide maandamiseks nii võrdlemisi kõrgeid intresse kui ka lisatasusid.

See pole iseenesest halb, sest iga firma eesmärk on ju ikkagi kasumit teenida ja mitte lihtsalt pankrotti minna. Ehk kui kiirlaen on just see, mille kasuks kavatsed otsustada, pead mõtlema ka sellele, et igal plussil on oma miinused.

Ehk kui sa soovid võrdlemisi kiiret ja probleemivaba laenu, pead arvestama kõrgemate intresside ja lühemate tähtaegadega.

Kiirlaen on vaja ka tagasi maksta

Laen, ka kiirlaen, on võõra oma ehk sa pead selle tagasi maksma ja sellele on vaja mõelda enne, kui sa üldse laenu võtad!

Tagasimakse graafikut valides mõtle sellele, milline on su sissetulekute ja väljaminekute tasakaal. Pole mingit mõtet valida igakuist tagasimakset, mida sa suudad vaevu katta. Selliselt piisab väikesest eksimusest, et tagasimaksetega juba jänni jääda.

See tähendab muidugi ka seda, et enne kui laenu hakkad võtma, peaks sul olema hea ülevaade sellest, milline on su hetke rahaline seis.

Kui sa näed oma eelarvet üle vaadates seda, et oled juba praegu rahaliselt keerulises seisus, oleks ehk vaja plaane ümber teha ning laenuvõtmise asemel kasutada mõnda muud võimalust, et saada vajaminev rahasumma.

Teiseks võimaluseks on muidugi ka mõtlemine, kas kulu on võimalik edasi lükata või sellest loobuda. Kui sul on näiteks vaja maksta kalli autoparanduse eest, siis ehk oleks variandiks ka autost loobumine ning ühistranspordi kasutamine?

Autost loobumine võib algul tunduda harjumatuna ning liigse keerukusena, ent tegelikult võime autot kasutades olla jäänud lihtsalt mugavustsooni. Täisväärtuslikku elu saab elada ka ilma isikliku auto ning sellega kaasnevate kuludeta!

Kust laenu taotleda?

Pärast taotluste tegemist on sul alati ka võimalus taotleda laenu mitmest kohast. Sa ei pea piirduma vaid ühe ettevõttega, vaid võid taotluse teha täpselt nii mitmetesse ettevõtetesse, kui soovid.

Taotluse tegemine ei tähenda ka seda, et sa pead laenutaotlusega lõpuni minema. Kui taotlus juba heaks kiidetakse, näed sa ka täpsemaid tingimusi ja saad valida endale sobivaima lahenduse.

Kas SMS-laen ja kiirlaen on üks ja sama?

SMS-laenu ja kiirlaenu vahele tõmmatakse tihtipeale võrdusmärk, ent see ei ole kindlasti sama. Üksvahe sai tõesti kiirlaenu taotleda ka vaid SMS-i saates, ent seadused jõudsid probleemidele järgi ning see võimalus eemaldati.

Kuigi praegugi pakuvad mitmed ettevõtted võimalust SMS laenu taotleda, eelneb raha saamisele ikkagi isiku tuvastamise kohustus. Paljud ettevõtted on SMS laenu pakkumisest aga sootuks loobunud.

Üheks põhjuseks, miks SMS-laenude tähtsus on vähenenud ja internetis teel laenu taotlemise osakaal suurenenud, on muidugi interneti parem ja laienenud levik.

Mitte kuigi kaugel ei ole ajad, kus internet oli vähelevinud ja selle kasutamiseks pidi avalikku internetipunkti, raamatukokku või koju. Nüüd on aga tänu nutitelefonidele inimestel internet koguaeg taskus olemas ja alati kaasas.

Kas kiirlaen võib olla ohtlik?

Mitte ükski laenutoode ei ole riskivaba. See kehtib kodulaenu, väikelaenu ning ka kiirlaenude kohta. Muidugi tähendab see seda, et laenu võtmine on vaja hoolikalt läbi mõelda. Mis võivad aga olla just kiirlaenu spetsiifilised riskid, millele ei osata alati mõelda?

Esiteks võib probleemiks olla see, et kiirlaenu summad on reeglina väikesed ning taotlemine on lihtne. Reeglina pole vaja ei tagatist ega ka sissemaksu. See omakorda tähendab aga, et psühholoogiliselt on laenu võtmine tunduvalt lihtsam ning laenutaotluse otsuse kaalumine tehakse ülejala. Kuigi summa on väiksem, kaasnevad sellega samad ohud, riskid ning tingimused.

Teiseks on laenuandjate poolt esitatavad nõuded väiksemad, kui võrrelda kodulaenuga või isegi väikelaenuga. Seetõttu avaneb võimalus laenu võtta rohkematele inimestele.

Kolmandaks on võrdlemisi lihtne sattuda olukorda, kus kiirlaene võetakse jutti, tihtipeale eelmise laenu kulude katmiseks. Seetõttu peab mõtlema juba kõige esimesele laenule, et sa ei satuks spiraali, kust on keeruline välja pääseda.

Neljandaks peab arvestama laenuga kaasnevate lisatasudega, mis võivad kasvada palju suuremaks, kui oskaksid üldse arvata. Üheks suurimaks ootamatuks kuluks on just viivised, mis kaasnevad hilinenud kuumaksetega. Hilinemisega võivad kaasneda teisedki märkimisväärsed lisatasud, mis kasvavad üllatavalt kiiresti ebameeldivalt suureks!

Mis on tavalised pettused?

Nagu ükskõik mis muul turul, on ka laenuturul olemas inimesed, kes soovivad teiste arvelt kasu saada. Ja see tähendab ka pettuseid! Parim viis aga kuidas vältida pettuste kütke sattumist on ka teada, mis on levinuimad pettused, et need juba esimese pilguga ära tunda.

Üks pettus, mis on praeguseks õnneks kadunud, oli SMS laenude kuritarvitamine. Sel ajal oli võimalik laenuleping sõlmida ilma, et peaksid läbima isikutuvastuse. Seetõttu tekkisid olukorrad, kus pettur sai kasutada võõrast telefoni selleks, et enda pangakontole laenuraha saada. Laenu tagasimakse jäi aga mobiiltelefoni omaniku kaela! See pettus on nüüdsel ajal aga võimatu.

Kahjuks on aga pettuseid, millegi võib praegugi kokku puutuda. Reeglina on abi aga sellest, kui sa kasvõi guugeldad ettevõtet, mille kaudu plaanid laenu võtta. Erinevad pettused ja ohud tulevad sellisel moel võrdlemisi kiirelt välja.

Ehk et kui teed vähemalt kümme minutit eeltööd, võid säästa mitmete kuude või lausa aastate kaupa peavalu.

Kui sa aga tabad, et oledki juba sattunud olukorda, kus taipad, et oled petta saanud, ei tasu oma pead liiva alla peita. Sul on vaja koheselt pöörduda kas politsei, tarbijakaitse, võlanõustaja või kõigi kolme poole, et pettusega kaasnevaid probleeme maksimaalselt vähendada.

Kokkuvõttes – mis on kiirlaenude eelised?

Kiirlaenud ei oleks endiselt turul, kui neil ei oleks omi eeliseid. Ja täpselt nagu räägitakse kiirlaenude miinustest, võib end viia kurssi ka sellega, mis on kiirlaenude plussid.

Esiteks kiirlaenude teiste võimalustega võrreldes kiire protsess

Nagu lubab juba nimi, siis kiirlaenud on kiired! Sa ei pea ootama pika paberimajanduse lõpuleviimist, et vajalik raha kätte saada.

Kui sa vastad tingimustele, võib laenuraha arvele jõuda juba ühe päevaga.

Teiseks protsessi lihtsus

Kiirlaenude taotlemine võrdlemisi lihtsad. Reeglina on vaja vaid põhilisi isikuandmeid ja põhilisi tõendeid sinu finantsilise seisukorra kohta.

Pole vaja esitada kümneid dokumente ega muud sellist paberimajandust. Muidugi võib aegajalt juhtuda, et laenuandja vajab rohkem dokumente või tõestust, ent kui seda läheb vaja, võtab laenuandja sinuga ühendust ja annab täpselt teada, mis lisadokumente on vaja laenusaamiseks esitada.

Kolmandaks valikute rohkus, mille vahel on võimalik valida

Turul on valikuid võrdlemisi palju. Selliselt on igal taotlejal võimalus leida just selliste tingimustega laenutoode, mis sobib neile kõige rohkem.

Mis on aga puudused?

Kõrgemad intressimäärad tähendavad, et kiirlaenu ei ole mõttekas venitada liiga pikale perioodile. Sellist kerkiks summa liialt kõrgeks.

Samamoodi võivad kiirlaenuga kaasneda lisatasud ja trahvid, kui jääd tagasimaksmisega hiljaks või tekivad mõned muud probleemid.

Tihtipeale võib suur abi olla ka sellest, kui juba probleemide tekkimisel laenuandjaga ühendust võtta ning nendega asjast otse ja ausalt rääkida.

Kiirlaenu alternatiiv?

Viimase mõne aasta jooksul on turule tulnud üks variant kiirlaenule. Tegu on krediidikontoga.

Seda võib võrrelda krediitkaartide ning arvelduskrediidiga, mida saavad pakkuda aga vaid suuremad finantsasutused, just pankad. Kui aga see variant ei sobi, võibki leida abi hoopis krediidikonto avamisest.

Mis on krediidikonto?

Krediidikontot avades väljastab laenuandja laenuvõtja kontole summa, mis jääb kindla limiidi piirväärtusesse ning laenuvõtjal on võimalus limiidi ulatuses summat kasutada.

Krediidikonto eeliseks on ka see, et intressi arvestatakse ainult summalt, mida laenuvõtja on reaalselt kasutanud.

Mõnes mõttes on krediidikonto näol tegemist rahatagavaraga, mida saab vastavalt vajadusele kasutada.

Mis on krediidikonto plussideks?

Aga kui sa raha ei kasuta, ei kaasne sellega mingeid lisakulusid. Krediidikonto tagab kindlustunde, et kui sa satud rahalistesse raskustesse, on sul võimalik seda raha kasutada koheselt, ilma vajaduseta laenutaotlemisprotsessiga nullist alustada.

Saab öelda, et krediidikontoga on ühendatud laenude ning krediitkaartide parimad omadused! Sellega võib tekkiga olukord, kus krediidikontode osakaal laenuturul suureneb ning kiirlaenude osakaal aga väheneb.

Ja ka siin on väärt mainimist meeldetuletus, et enne laenulepingu sõlmimist on sul vaja laenuvõimalustega tähelepanelikult tutvuda. See tähendab ka seda, et võrdle jällegi seda, mida erinevad laenuandjad pakuvad, millised on tingimused ja millised on võimalused.

Krediidikonto on mõnusalt mugav lahendus ja seda just tänapäeva kiire eluviisiga tarbijatele. Oled oma laenuotsustes tunduvalt vabam, võid unustada vajaduse pidevalt uusi taotlusi esitada ning üldiselt saad tegutseda palju mugavamalt. Krediidikonto kasutamine võib olla osa sinu igapäevaelust.

Kindlasti üks olulisemaid on see, et tegu on vaba sihtotstarbega laenuga. Otsustades mõne muu laenu kasuks, võib laenuandja seada piiranguid, milleks Sa laenu võid kasutada. Ja kuigi ka väikelaen on vaba sihtotstarbega laen, siis taotledes väikelaenu pangast, võidakse nõuda tagatise või käenduse olemasolu, mis pole alati võimalik. Kiirlaenu taotlemisel ei ole vaja tagatist ega käendust.

Tõsi, paljud inimesed kiidavad autolaenu, kus tagatiseks ongi juba auto ja ütlevad, et tagatise olemasolu võimaldab omakorda paremaid laenutingimusi. Samas on seda laenutüüpi ilmselgelt võimalik kasutada üksnes siis, kui Sul on olemas auto, mis sobib ka laenuandjale (laenuandjad võivad panna ülempiiri sõiduki vanusele ning alampiiri sõiduki väärtusele).

Miks peaks eelistama kiirlaenu?

Kiirlaen on suurepärane valik olukorras, kus Sul on kiirelt vaja lisaraha, kuid samas ei ole võimalik pakkuda tagatist või käendust.

Lisaraha võib minna vaja täiesti ootamatutel juhtudel: auto läks katki, pesumasin ütles üles, raviarve oli ootamatult suur või ka erakordselt soodus pakkumine unelmate puhkusereisiks.

On ka laenuandjad, kes pakuvad võimalust võtta kiirlaen sularahas, mis võib klientidele rohkem sobida, kui laenuraha arvele kandmine. Kiirlaenu sularahas eelistavad inimesed, kes ei soovi kasutada pangakontot ja ka need inimesed, kes muretsevad et kiirlaenu võtmise info pangakontol võib tulevikus mõjutada tavapankade otsust mõne teise laenu andmisel.

Ka laenu tagasimakseid on võimalik teha sularahas. Kuigi sularahas kiirlaenu taotlemine võib veidi rohkem aega võtta, sest laenuraha saab kätte vaid siis, kui vastavad asutused avatud on, on see samas ka hea alternatiiv pangaülekannetele.

Pangaülekande suureks eeliseks on muidugi selle kiirus. Kui Sa oled varasemalt juba kiirlaenu võtnud, siis taotledes uut laenu samalt laenuandjalt, jõuab raha Sinu pangakontole loetud tundide, kui isegi mitte loetud minutitega. See tähendab, et vajaminev raha on kiiresti käes ning Sa ei pea kulutama asjatult aega kontoriuste kulutamisele ja pikkade ankeetide täitmisele.

Kuidas käib laenutaotluse protsess?

Kui võrrelda traditsioonilise pangast võetava laenuga siis kiirlaenu taotlusprotsess on lihtne ja kiire. Kui Sa oled leidnud ettevõtte, kellelt Sa soovid kiirlaenu taotleda, on vaja täita laenuavaldus. Kui Sa pole varem samalt ettevõttelt laenu taotlenud, on Sul vaja ka oma isik tuvastada. Isikut saab tuvastada nii ID-kaardi kui ka Mobiil-ID abil või minnes isiklikult laenuandja kontorisse või postkontorisse kohale.

Tulenevalt vastutustundliku laenamise põhimõttest, on laenuandjal kohustus kontrollida Sinu maksevõimekust, et vähendada ohtu, et Sa ei suuda laenu tagasi maksta ning satud makseraskustesse.

See, kui põhjalikult taustakontrolli tehakse, sõltub laenuandjast, laenuvõtjast ning soovitud laenu summast ja laenu perioodist. Tulenevalt Eesti seadustest ei saa laenuandjad pakkuda võimalust anda laenu ilma taustakontrolli tegemata.

Kui laenutaotlusele antakse positiivne vastus, saad selle kohta kas e-maili või tekstisõnumi – olenevalt sellest, kuidas te laenuandjaga kokku leppisite. Raha jõuab Sinu pangaarvele üldjuhul mõne tunniga või isegi kiiremini.

Mõned laenuandjad pakuvad ka võimalust taotleda kiirlaenu sularahas. Kui see on midagi, mida Sa eelistaksid, tuleks Sul valida laenuandja, kes sellist teenust pakub. Sellisel juhul võib raha kättesaamisega veidi kauem minna, sest Sa pead minema laenuandja koostööpartneri juurde, kes laenu sularahas välja maksab.

Juhul kui laenutaotlusele tuleb negatiivne vastus, võid Sa alati laenuandjalt põhjust küsida. Võimalik, et teistsuguse laenuperioodi või –summaga laenutaotlusele antaks positiivne vastus.

Kas kiirlaen on halb?

Nagu iga teine laen, on kiirlaen finantstoode, mille taotlemine peaks toimuma läbimõeldult ja teadlikult. See, et kiirlaenu on lihtne taotleda ja summad on pigem väikesed, on tekitanud olukordi, kus laenuvõtjad ei ole oma otsust selgelt läbi mõelnud ning satuvad seetõttu finantsilistesse raskustesse.

Majandusministeeriumis valmis 2014. aastal analüüs, kus selgus, et umbkaudu kolmandik kiirlaenufirmade klientidest olid makseraskustes. Makseraskustesse sattumise vältimiseks on üheks võtmeks teadlik laenamine.

Laenu võttes on eriti oluline pöörata tähelepanu sellele, kui suur on intressimäär ning millised on lisatasud, sest tagasi ei ole vaja maksta mitte ainult laenatud raha vaid ka laenuvõtmisega kaasnevad kulud. Kiirlaenu aastane keskmine intressimäär võib olla kuni 300-400%. Muidugi on võimalik leida ka madalamat intressimäära pakkuvaid ettevõtteid ja kindlasti tuleks võrrelda erinevate kiirlaenude krediidi kulukuse määrasid.

Kuigi kiirlaenufirmad reklaamivad ka 0% intressiga laene, siis sellise tootega võib kaasneda mingi muu lisatasu. Selle asemel, et pimesi reklaami usaldada, uuri asja ja selgita välja, kas pakkumine ikka tasub end ära.

Eriti palju tehakse soodsaid pakkumisi uutele klientidele, nii et isegi kui Sa oled alati kasutanud ühte firmat, siis järgmine kord laenu võttes tasuks uurida, mida teised ettevõtted Sulle pakuksid.

Selleks, et end mitte lõhki laenata, tasuks vältida ka olukorda, kus Sa võtad järjest mitu kiirlaenu või sa kasutad ühte kiirlaenu selleks, et teist laenu tagasi maksta. Suurte summade laenamise asemel tasuks laenata pigem vähem ning see eeskujulikult tagasi maksta. Sellega tõestad Sa laenuandjale, et Sa tuled oma finantsiliste kohustustega toime. Kui laenuandja saab Sind usaldada ja teab, et Sa ei satu uuesti makseraskustesse, on tulevikus lihtsam saada ka pikaajalisemat ning suuremat laenu.

Kuidas käib kiirlaen maksehäirega?

Maksehäire tähendab seda, et tasumata on jäänud vähemalt 30-eurone arve, selle kohta on saadetud vähemalt 2 meeldetuletust, mida on eiratud ning võlglase nimi on kantud maksehäireregistrisse.  Maksehäired on Ametlikus Maksehäireregistris nähtavad 5-7 aastat pärast maksehäire lõpetamist.

Kui Sul juba on maksehäired, tasuks uue laenu võtmist vältida ning keskenduda olemasolevate kohustuste täitmisele. Elul on aga omad keerdkäigud ning uue laenu vajadus võib tekkida kõige ebamugavamal ajal. Tõsi on see, et kiirlaen maksehäirega on keeruline ning paljud laenuandjad keelduvad sellisel juhul laenu andmas.

Kiirlaen 15 minutiga

Taotle laenu!

See, et Sul on varasemalt esinenud probleeme laenu tagasimaksetega, ei tähenda see, et Sa ei saa mitte mingil juhul uut laenu. Võimalik, et laenuandja soovib teada, mis oli makseraskuste põhjuseks ja kuidas Sa seekord seda vältida plaanid.  Laenuandjad eelistavad vaadata Sinu hetkeolukorda, plaane ja sissetulekuid, kui viie aasta taguseid probleeme. Maksehäirega laenu taotlemise korral on suureks abiks üks järgnevast:

  • Sinu sissetulek on piisava suurusega, et soovitud laen tagasi maksta
  • Sul on olemas sobilik tagatisvara (auto, kinnisvara jm)
  • Sul on olemas maksevõimeline käendaja

Kiirlaen maksehäirega pole ainus valik, vaid kui soov on uue laenuga vanad laenud tagasi maksta, tasub kaaluda laenu refinantseerimist. See on reeglina paindlikum ning pakub ka madalamat intressi. Ja kui laenuandja siiski keeldub maksehäirega laenu andmast, ei ole kõik variandid veel kadunud. Kaalu teisi variante:

  • Vabane üleliigsest – vaata kodus ringi ning ehk leiad asju, mida sa ise enam ei kasuta, ent mis võiksid olla teiste jaoks väärtuslikud.
  • Teeni lisaraha – küsi tööl ületundide tegemise võimalust või mõtle oskustele, mis lubaksid sul lisaraha teenida (nt käsitöö tegemine).
  • Räägi sõprade ja perega – ehk on su lähedastel võimalik sind ajutiselt aidata.

Tagasi avalehele.

BrazilNew ZealandPeru