Investeerimine algajale

Investeerimine tähendab, et kõrvalepandud raha ei istu seal mitte vaid niisama, vaid sellel on omaette eesmärk lisatulu teenida. Investeerimiseks on tohutult palju võimalusi.

Kuidas alustada ja millesse investeerida?

Väärtpaberid

Selle alla loetakse nii aktsiaid, investeerimisfondide osakuid kui ka võlakirju. Paljude jaoks võrdub just aktsiatesse investeerimine nn päris investeerimisega. Enne aktsiatesse investeerimisega alustamist on aga vaja teha korralikku eeltööd. Möödapääsmatult vajalik on näiteks ka investeeringute hajutamine erinevate ettevõtete vahel.

Investeerimisfondid

Kui väärtpaberid pakuvad siiski huvi, võib turvalisemaks ja paremaks variandiks olla investeerimisfondidesse investeerimine. Ühte fondi on koondatud erinevate ettevõtete aktsiad ning võlakirjad. Lisaks sellele tegeleb fondi arendamise ja haldamisega professionaal, kes on seda õppinud.

Kinnisvara

Üks tavalisemaid variante on kinnisvara soetamine üüri eesmärgil ning siis selle välja üürimine. Kinnisvarasse investeerimise alla võib paigutada ka metsamaa, põllumaa või ühisrahastuse abil kinnisvarast teatud osa omamise.

Juba olemasoleva kinnisvara kasutamine on kõige lihtsam võimalus, ent täiesti uue kinnisvara soetamine nõuab juba märkimisväärse investeerimisvõimaluse olemasolu.

Valuuta

tänapäeval on eriti populaarne just krüptovaluuta, kus on sadu erinevaid variante ja võimalusi. Samas võib see olla võrdlemisi riskantne, vaja on äärmiselt häid teadmisi või head õnne.

Ühisrahastus

Ühisrahastuse kaudu on võimalik osaleda laenuturul nii ettevõtetele kui eraisikutele kui ka kinnisvara rahastamisel. Uuemad ühisrahastusplatvormid pakuvad ka võimalust investeerida idufirmadesse

Ülal mainitud variantide kõrval on tohutult palju rohkem variante. Investeeritakse ka veinidesse, väärismetallidesse, kunsti, disainer rõivastesse, loomadesse, müntidesse jne.

Põhimõtteliselt võib investeerida ükskõik millesse, seni kuni selle väärtus ajas tõuseb. Mõnikord on see kindel, teinekord on seda keerulisem ette ennustada.

Vara üles, hilja voodi, nõnda rikkus majja toodi

Investeerimine ei ole viis, kuidas saada ratsa rikkaks. Kuigi on muinasjutulisi lugusid, kus keegi tegi ühe väikese investeeringu ja temast sai multimiljonär, siis tegu on suure erandiga. Tavaline reegel on aga see, et investeerimine võtab aega. Ning see ei ole üldse halb asi, vaid tegelikult on võimalik just tänu ajale oma investeeringut suurendada. Miks? Sest:

aeg töötab investori kasuks.

Mida pikaajalisem investeerimise viis valida, seda suurem on tootlus. Ja samas jätab pikem investeerimisperiood ka rohkem ruumi riskide võtmiseks.

Kuna investeerimine on üheks vähestest võimalustest, kuidas oma sissetulekuid suurendada ja kuidas luua ka passiivne sissetulekuallikas, on see kujunemas aina populaarsemaks. Ja mitte ainult mujal maailmas, vaid ka Eestis.

Investeerimisega tegeledes peab muidugi mõtlema ka sellele, kuidas investeerida. Üheks suuremaks veaks on oma munade ühte korvi panek. See tähendab, et kui sind tabab üks kaotus, kaotad sa ka kõik.

Seetõttu on vajalik investeeringute hajutamine. Sellisel juhul, kui ka sind tabab kaotus, ei kaota sa korraga kõike.

Millal on õige aeg investeerimisega alustada?

Nagu öeldud, tasub investeerimisega alustada varakult ja mida varem, seda parem. Samas ei ole alati hea idee kohe esimese mõtte järel tegutseda.

Eriti algajal investoril tasuks investeerida üksnes selline summa, millest ilmajäämine ei oleks katastroof. See lubab teha strateegilisi ja hästi läbikaalutud otsuseid, selle asemel et paanitseda ja muretseda, kas jagub raha üürimakseteks ning söömiseks.

Seetõttu on esimeseks sammuks hoopis raha säästmine.

Siis, kui sul on kogunenud meelerahufond, et seda kasutada probleemsetel aegadel, saad vaba raha investeerimiseks kasutada.

Kuidas alustada investeerimist?

Edukaks investeerimiseks on vaja teada, mida sa teed. Kõige lihtsam variant on uurida ja lihtsalt õppida. Tänapäeval on selleks võimalusi rohkem, kui kunagi varem.

• Raamatud

• Ajakirjad

• Foorumid

• Blogid

• Sotsiaalmeedia grupid

• Sõbrad ning tuttavad

• Panga konsultant

Aktsiad ja investeerimisstrateegiad

Investeerimismaailmaga tutvudes jäävad kindlasti silma ka erinevad investeerimisstrateegiad. Algul võivad need võõrad terminid ja segane info keerulisena kõlada, ent tegelikult on mõistlik ja hea kahe erineva strateegiaga tuttav olla.

Esimene strateegia on müügistrateegia. Selle strateegiaga ostad aktsiaid odavamalt ning müüd kallimalt. Ühelt poolt tark strateegia, sest selliselt on võimalik märkimisväärset kasumit teenida. Samas, alati on oht, et aktsiahinnad võivad langeda ja kallimalt edasimüümine on võimatu. Parimateks tulemusteks on vajalik turul toimuval silma peal hoidmine ja vastavalt sellele otsuste tegemine.

Teist strateegiat saame kutsuda aktsiastrateegiaks. Nimelt ostab investor aktsiaid, mille abil saab dividende teenida. Aktsiaid ostetakse regulaarselt, vastavalt eelnevalt paika pandud strateegiale ja olenemata sellest, kas aktsiahind liigub üles või alla. Miinuseks on muidugi see, et ettevõte võib ühel hetkel dividendide maksmise lõpetada või dividendide hind langeb märkimisväärselt.

Kui neid kahte strateegiat võrrelda, siis esimene on riskantsem, teine konservatiivsem. Esimesega võib tootlus olla suurem ja seejuures lühema aja jooksul. Teisel on tootlus aga madalam ja pikema aja jooksul. Esimene nõuab aktiivsemat tegutsemist ja enda kursis hoidmist, teine on passiivsem lahendus. Kuna tootlus on erinev ja ka ajanõue on erinev, siis peabki kõiki neid tarkuseid oma otsuseid tehes silmas pidama.

Maksumajandus

Nagu ikka, peab sissetulekutelt tasuma ka makse. Üheks variandiks on maksude maksmist eirata ja loota, et sellega maksuametile silma ei jää. Samas, kui tark mõte on sellele loota? Ühel hetkel võib nii või naa juhtuda, et jääd Maksuametile silma ja teadlikult makse eirates võib juhtuda, et pead lisaks maksudele tasuma ka intresse või trahve.

Kõikidelt investeeringutelt on vaja tasuda tulumaks. Abiks on kas konsultant või ka tulumaksu kalkulaator.

Maksukohustuse tagamiseks on kaks varianti:

1) Investeerimistulu iga-aastane deklareerimine ja vastavalt maksude tasumine – paljude jaoks eelistatud lahendus, ent eeldab oma tegevusel hoolikalt järje peal hoidmist.

2) Investeerimiskonto kasutamine – sel juhul maksustatakse tulumaksuga kontole sissemakstud ning kontolt väljavõetud summade vahe. See tähendab, et tulumaks tasutakse vaid reaalselt teenitud summalt. Ajal mil midagi ei teeni, pole vaja ka tulumaksu tasuda.

Mis on investeerimiskonto?

Muidugi tekib siis küsimus, mis asi on investeerimiskonto. Viimaste aasta-paari jooksul on just selle kohta saanud rohkelt lugeda, kui mõeldakse kuidas oma raha investeerida. Ja investeerimiskonto on täiesti arusaadavalt populaarne variant.

Tegu on ühelt poolt tavalise pangakontoga, mis on kasutusel just finantsinvesteeringute tegemiseks. Eraldi konto aitab oma raha muud tulud-kulud investeerimisega seotud tuludest-kuludest eraldi hoida.

Investeerimiskonto kasutamine on võimaluseks, et väärtpaberitelt ja teistelt finantsinstrumentidelt teenitava tulu maksustamist ajas lihtsalt edasi lükata.

Seni kuni raha investeerimiskontolt välja ei liigu, ei teki ka maksukohustust.

Maksukohustuse mittetekkimine tähendab omakorda, et sul on võimalus teenitud tulu edasi investeerida. Kui tahad oma investeeringuid eraldi hoida, on ka see võimalus, sest üks inimene võiv omada mitut investeerimiskontot. Üldiselt saab öelda, et investeerimiskonto kasutamine on üsna lihtne.

Lähemalt investeerimisfondidest

Aktsiaid ostes on võimalik soetada täisaktsia või aktsiaosakud. Investeerimisfond koosneb erinevatest aktsiatest, võlakirjadest ja teiste fondide osakutest. Kõik sõltub sellest, milline fond see on.

Investeerimisfondi investeerides soetad sa endale fondiosakud. Fondiosakud omakorda näitavad, kui suur on sinu kui investori õigus fondi varale.

Kui investeerimisfondi varad on jaotatud investorite vahel, kes on soetanud osakuid, siis iga fondi eesotsas on professionaal, kes juhib fondi toimetulekut ja arengut. Tänu professionaalsele fondihaldurile on investeerimisfond võrdlemisi turvaline lahendus.

Lisaks professionaali tegutsemisele on investeeringud ka hajutatud, mis on omakorda juba turvalisem lähenemine. Tänu sellele on see hea valik ka algajatele, sest suure osa tööst teeb ära fondihaldur.

Sukeldumine kinnisvarainvesteeringute maailma

Nagu öeldud, on lihtne võimalus kasutada kinnisvara, mis on juba olemas. Kui aga tuleb nullist alustada, tasub enne kinnisvara soetamist silmas pidada paari faktorit.

Esiteks on hea mõte soetada kinnisvara, mille kasutamiseks on üsna mitu võimalust. Võtame näiteks korteri. Parim on korter, mis sobib kasutamiseks nii lühiajaliseks kui ka pikaajaliseks väljaüürimiseks. See võimaldab turu kõikumisega kaasas käia ja vajadusel oma strateegiat ning lähenemisi muuta.

Teiseks on tähtis kinnisvara likviidsus. See tähendab, kui ruttu ja kui lihtne on sul võimalik soovi korral investeering edasi müüa. Ehk kui sa soetad korteri mahajäetud maapiirkonnas, siis võid küll selle saada odava hinnaga, ent selle edasimüümine kujuneb peaaegu võimatuks.

Kolmandaks on ehk parem mõte väiksema korteri soetamine, mida on nii kergem edasi müüa kui ka kergem välja üürida. 2-toaliste turg on lihtsalt suurem, kui 4-5-toaliste korterite turg. Kinnisvarasse investeerides on vaja emotsioonid ja oma isiklikud eelised kõrvale jätta, mõelda ratsionaalselt ja kainelt, et soetada parim võimalik vara.

Mis on ühisrahastusprojektid?

Ühisrahastusplatvormid on üks väheseid variante, mis võivad pakkuda põnevaid ja kasulikke investeerimisvõimalusi nii algajatele kui ka kogenud investoritele. Kuidas see aga toimib?

Ühisrahastus tähendab, et mingi projekti jaoks küsitakse laenu ja selle rahastavad ühiselt erinevad investorid. Oma rahastusega soetavad investorid seega osa antud projektist.

Kui antud projektil läheb hästi, on see võimaluseks investoritele oma investeeringu tagasiteenimiseks. Muidugi, kui projektil läheb halvasti, saab kasumist vaid und näha ning võib ka juhtuda, et tulemuseks on hoopis kahjum.

Kas investeerimine on riskivaba?

Ei ole olemas riskivaba investeerimisvõimalust. Kui sa näed kuskil lubadust täiesti riskivabaks investeeringuks ja garanteeritud kasumiks, on üsna kindel, et tegu on pettusega.

Vahet pole, milline või kui lihtne investeeringuvõimalus valida. Iga investeeringuga kaasnevad riskid. Seetõttu on vaja mõelda sellele, kas investeeringuga kaasnevad riskid on ikka sellist riski väärt ja kas need on aktsepteeritavad. Investeerimistegevusega kaasnevad eri tüüpi riskid, mida on hea teada.

Valuutarisk

See on eriti oluline siis, kui tegutsed mujal turgudel. Nimelt võivad valuutariskiga kaasneda lisakulutused, mis tulenevad valuuta konverteerimisega kaasnevatest kuludest.

Intressirisk

Peamiselt kaasneb see risk, kui investeerid võlakirjadesse ja aktsiatesse. See realiseerub, kui intressimäärad ajas muutuvad.

Poliitiline risk

Selle alla läheb igasugune poliitikas toimuv. Kui näiteks maksuseaduse ning ka kõigi teiste sinu investeeringuid mõjutavate seaduste muutmine viisidel, mis mõjutaksid investeeringut negatiivselt. Seetõttu on hea mõte hoida end kursis sellega, mis toimub ka poliitikas ja millised seadused võivad tulevikus sinu investeeringuid mõjutada.

Emitendirisk

See kehtib peamiselt jälle just aktsiatesse ning väärtpaberitesse investeerijatele. Ohuks on erinevad firma majandustegevusega seotud ebasoodsad asjaolud. Näiteks skandaal, juhtkonnas toimunud muutused, pankrot jne.

Likviidsusrisk

Ohustab jällegi väärtpaberitega kauplejaid, ent pigem neid, kes tegelevad väikeste ettevõtetega. Väiksemad ettevõtted on reeglina ka väiksema populaarsusega, mis tähendab, et aktsiatega kauplemine on keerulisem, see võtab mõnikord rohkem aega ning võivad tulla madalamate hindadega.

Tururisk

Tegu on riskiga, mis mõjutab absoluutselt kõiki, kes tegutsevad investeerimise maailmas. Selle alla käivad näiteks erinevad majandusolude protsessid, looduskatastroofid, terrorirünnakud, pandeemiad jne. Põhimõtteliselt kõik, mis mõjutavad omakorda investorite suhtumist ja seeläbi aktsiahindu ja tehingute arvu.

Hea eestikeelne kirjandus

Investeerimine on väga keeruline või nii vähemalt tundub. Selle müüdi ümberlükkamisel on kõige paremaks abiks lihtsalt alustada ja investeerimise kohta võimalikult palju teada saada. Nii ongi hea mõte alustada enda harimisega.

Järjest on ilmunud ka eestikeelseid raamatuid, et olla abiks investeerimismaailma sisenemisel ja selles edukal navigeerimisel. Toome välja mõned soovitused, millest on hea mõte alustada:

• „Aktsiatega rikkaks saamise õpik” – Jaak Roosaar
• LHV panga investeerimisõpik
• „Investeerimise teejuht“ – Äripäeva kirjastus
• „Väärtpaberite teejuht“ – Eesti Päevaleht

Aga kes pole lugemishuviline, siis on teiseks heaks variandiks taskuringhäälingud ehk podcastid. Neid on mugav kuulata ka muu tegutsemise kõrvale ja kasvõi pikemate autosõitude või treeningute ajal.

• Investeerimisraadio
• Äripäeva raadio
• Raharaadio
• Kogumispäevik

Kolmas sammas

Üks investeerimisvariant, mis kiputakse ära unustama, on kolmas pensionisammas.

Kolmas sammas peaks olema suisa esimeseks sammuks investeerimismaailmas.

Pärast fondi valimist, saad teha püsikorralduse ning raha järjepidevalt sambasse kanda. Kolmanda samba kasutamisel on mitmeid häid eeliseid.

1. Kolmas sammas on ainus pikaajalise kogumise võimalus, mida riik on otsustanud tulumaksusoodustusega toetada. Tänu sellele on sul võimalus kolmanda samba sissemaksetelt tulumaks tagasi saada. Täpsemalt võid saada 20% tulumaksusoodustust aasta jooksul tehtud sissemaksetelt, mis ei ületa 15% brutosissetulekust või 6 000 eurot.

2. Sa kogud raha ainult iseendale. Tegu on isikliku rahatagavaruga ja kui soovid, saad raha kasutada ka enne pensioniea kättejõudmist. Muidugi pead sellisel juhul arvestama maksukorraga. Nimelt peetakse väljamaksetelt kinni sel hetkel kehtiv tulumaksumäär, mis võib väljamakstavat summat üksjagu vähendada.

3. Kolmandasse sambasse investeerimine on võimaluseks, kuidas tagada endale suurem pension. Riiklik pension ja teine pensionisammas annavad tihtipeale kokku vaid 40% pensionieelsest kuusissetulekust. See pole mingil juhul piisav, et väljakujunenud elustandardiga samal moel jätkata. Muidugi, kui see ei paku sulle huvi, siis võid rahulikumalt võtta.

Õpi targematelt

Alati on heaks ideeks teiste inimeste kogemustest ja eksimustest õppimine. Miks teha ise samu vigu, kui teised on need omal nahal läbi kogenud.

Toome välja erinevate tuntud ja kogenud investorite soovitused, mida silmas pidada:

1. Investeerimine ei nõua suuri summasid – arvatakse, et investeerimist peab alustama tuhandete ja kümnete tuhandete eurode vaba rahaga. Tegelikult on hulga tähtsam harjumuse loomine ja alustamine ehk esimesed investeeringud võivad piirduda mõnekümne või ka paarisaja euroga.

2. Tea oma finantsseisukorda – enne kui sa isegi mõtled investeerimisele, peab sul enda rahaasjadest olema hea ning selge ülevaade. See ei tähenda ilmtingimata võlavaba olemist. See tähendab lihtsalt seda, et sa tead, mis varad sul on olemas; mis on su kulud ja tulud. Ülevaate abil on sul võimalik saada aimu ka sellest, kuhu sa hetkel liigselt kulutad. Kulutusi piirates on võimalus vaba raha tekkeks, mida saad siis omakorda investeerimiseks kasutada. Kui sa näed, et sa kulutad liigselt või läbimõtlematult, on see ka indikaatoriks, et tasub oma elustiil läbi mõelda ja seniseid harjumusi muuta.

3. Vali lahendused, millesse sa usud – miks investeerida ettevõttesse või turule, millest sa ei tea midagi, mida sa ei pea kasulikuks või millega sa pole seotud. Eelista ettevõtteid, millesse sa usud ning miks mitte valida ettevõtted, mille tooteid või teenuseid sa ka ise regulaarselt kasutad.

4. Ratsionaalne, mitte emotsionaalne – investeerimine ei ole koht, kus toetuda oma emotsioonidele või kõhutundele. Selliselt on kaotused ja halvad otsused peaaegu et garanteeritud. Hangi nii palju informatsiooni kui võimalik, analüüsi seda nii hästi kui oskad ja kaalu oma otsused hoolega läbi. Kalkuleeriv suhtumine ei sobi just igale poole ja igasse olukorda, ent kohe kindlasti on sellel oma koht investeerimisturul.

5. Aktsepteeri kaotusi – isegi kui sa viid end kurssi iga viimase kui riskiga ja oled tohutult palju õppinud, ei ole investeeringud riskivabad. Ühel või teisel hetkel pead sa tegelema kaotusega. Peamine eesmärk on piirduda selles koguses kaotustega, millega sa oled valmis ja suutlik toime tulema.

Kokkuvõtteks

Olemegi jõudnud algajatele mõeldud investeerimisjuhiste lõppu. Nagu mitmed teised võimalused, on juba selle tekstiga tutvumine heaks sammuks targema investeerimise poole.

Nagu öeldud, siis kõigepealt vii end kurssi sellega, mida investeerimine endast kujutab ning mis on su võimalused ja variandid.

Seejärel garanteeri, et sul oleks säästupuhver ehk meelerahufond. Seda on vaja juba selleks, et oleksid valmis ootamatuteks väljaminekuteks, mis elus varem või hiljem ette tulevad.

Samal ajal võid alustada ka väikeste summade investeerimisega. Parim viis, kuidas õppida on kogemuse kaudu.

Alustades väikeste summadega on sul ühelt poolt võimalus saada seda kasulikku kogemust. Teiselt poolt, on väiksemate summadega ka kaotused väiksemad. Ja kui oled jõudnud säästa suuremaid summasid, ongi sul olemas juba üksjagu vajalikku ning kasulikku kogemust.

Ja kui oled juba investeerimismaailma sukeldunud, pea järgmiseks silmas ka seda, mis maksudega on sul vaja arvestada. Nende maksmata jätmisel võib probleeme tekkida rohkem, kui oskad arvata. Lisaks maksudele on aga ka olukordi, kus saad kasutada maksusoodustust.

BrazilNew ZealandPeru