5 ideed, kuidas pühade ajal rahaga seotud stressi vähendada

Enamikele inimestele toob pühadeaeg kaasa aasta suurima stressikoormuse. Surve korraldada suurepärane pidu, kust ei puudu kaunid dekoratsioonid, kingitused ja külluslik toidulaud, on tihtipeale ülisuur.

Võimalik, et stressitaseme nulliviimine ei ole saavutatav, kuid kindlasti on võimalik stressi vähendada. Kuigi ostunimekirja pikkus kasvab sama kiiresti, kui väheneb raha rahakotis, siis nende paari nipi abil on Sul võimalik pühasid niimoodi nautida, et see rahakotti auku ei jäta.

1. Koosta eelarve

Vaata üle oma kulud ja tulud ning pane paika, kui palju Sa oled nõus pühadele, toidule ning muudele vajalikele asjadele kulutama. Koosta vastav nimekiri ning määra iga nimetuse juurde maksimaalne summa, mida Sa võid kulutada. See aitab hiljem kiusatustele vastu panna.

2. Planeeri enne poodi minekut

Vahet pole, kas ees ootab käik toidupoodi või kaubanduskeskusesse, Sa ei tohiks siseneda enne, kui Sa tead täpselt, mida tahad osta. Nimekirja koostamine aitab takistada impulssostude tegemist ning seega ka liigset kulutamist. Pühade aegu poes käies, on väga kerge langeda reklaami ohvriks ning osta asju, mida sa tegelikult ei vaja.

3. Kui sa ei saa seda endale lubada, siis ära osta seda

Investeerimisfirma T. Rowe Price 2016. aasta aruanne näitas, et 25% vanematest on pühadekulude katmiseks kasutanud kas erakorralisteks kulutusteks mõeldud raha või võtnud laenu. Kui ainus variant lapse soovinimekirja täitmiseks on minna säästukonto kallale või võtta laenu, siis ei tohiks neid oste sooritada. Õpi ütlema „Ei!“. Lapsed võivad olla pettunud, aga nad elavad selle üle. Säästude kaotamine või võlaorjusesse sattumine on lõppkokkuvõttes kahjulikum, kui paarist kingitusest ilmajäämine.

4. Ole kingituste tegemisel loov

Kingitused ei pea alati tulema poest ega olema kallid. Kui Sa oled osav käsitööline, tasuks ehk ise midagi meisterdada. Kui aga arvad, et see pole võimalik, siis miks mitte kinkida oma aega? Kutsu enda juurde õhtusöögile, paku ennast lapsehoidjaks või tee vanemate majas suurpuhastus. Sellised kingitused on alati oodatud ning Sina ei pea sentigi kulutama.

5. Ära unusta, mis on päriselt oluline

Kerge on sattuda tarbimismulli lõksu, kuid jõulude ajal ei ole kõige olulisem asjade kokkukuhjamine. Keskendudes lähedastega koos veedetud ajale, avastad Sa kiiresti, et ei vajagi kõike seda, mida reklaamid Sulle peale suruvad.

Natuke planeerimist ja pisut loovust ning pühad mööduvad ilma, et Sa peaksid oma säästude kallale minema või laenu võtma. Hea majandusliku seisuga uue aasta vastuvõtmine on boonuseks!

Kiirlaenud eestis

BrazilNew ZealandPeru