7 näpunäidet, kuidas raha säästa

  1. Hoia oma kuludel silma peal

Raha säästmise esimeseks sammuks on selgitada välja, kui suured on Su kulutused. Pane kirja kõik oma ostud – iga kohvitops, ajaleht ja snäkk. Ideaalis tuleks arvestada iga sendiga. Kui oled andmed kokku kogunud, tuleks need jaotada kategooriatesse, milleks võivad olla: kütus, toidukaubad, laenud ning ka kogusumma. Siinkohal võib abiks olla ka panga- või krediitkaardi väljavõte. Kui Sul on võimalik online pangas väljavõtet filtreerida, teeb see kulutustest ülevaate saamise veel eriti lihtsaks.

  1. Koosta eelarve

Kuu aega oma kuludel silma peal hoidmine annab Sulle selge pildi, millele toetudes saad asuda oma eelarvet planeerima. Eelarves peaks selgelt kajastuma sissetulekud ja väljaminekud, nii et Sul oleks võimalik liigset kulutamist piirata. Lisaks igakuistele väljaminekutele tuleks arvestada ka nende kulutustega, mis ilmnevad küll regulaarselt aga mitte iga kuu. Selliseks kuluks on näiteks autohooldus.

  1. Planeeri säästmist

Nüüd, kui sul on eelarve olemas, tasuks sinna lisada kategooria säästmise jaoks. Ideaalis tuleks kõrvale panna 10-15% sissetulekust, aga kui väljaminekud seda ei võimalda, võid säästa ka väiksema protsendi. Parem natuke, kui mitte midagi! Tasub välja tuua, millised kulutused on vähemolulised, näiteks meelelahutus ja väljas söömine, ning nende pealt kokku hoida. Siit lehelt leiad ka ideid selleks, kuidas igapäevaselt raha säästa ning seega kuu lõikes kulutusi vähendada.

Näpunäide: säästmine on sama oluline, kui ükskõik milline teine kulutus. Selline mõtteviis aitab säästmisharjumust tugevdada.

  1. Sea eesmärk, mille nimel Sa säästad

Raha säästmine on lihtsam, kui Sul on olemas põhjus, miks säästa. Mõtle, mida Sa sooviksid säästetud rahaga teha ning seejärel selgita välja, kui kaua vajamineva summa säästmiseks aega läheks. Kui Sul on graafiku paikapanekul abi vaja, tasub proovida Bank of America säästmise kalkulaatorit.

Mõned näited lühi- ja pikaajalistest eesmärkidest:

Erakorraline fond: 3-9 kuu elamiskulud, katkiläinud kodumasinate asendamine, ootamatult suur hambaarsti arve.

Lühiajaline (1-3 aastat): puhkus, auto sissemaks, remont.

Pikaajaline (4+ aastat): laenu varasem tagasimakse, oma maja sissemaks, lapse ülikooliõpinguteks või enda pensionipõlveks raha säästmine.

  1. Pane prioriteedid paika

Kuludel ja tuludel silma peal hoidmine on eesmärkide reaalseks saavutamiseks kõige parem viis. Lisaks tasub mõelda sellele, millise eesmärgi saavutamine on Sinu jaoks kõige tähtsam või vajalikum. Kui Sa tead, et Sul on mõne aasta pärast uut autot vaja, tasuks auto sissemakseks säästmine prioriteediks seada. Kui Sa tahad pensionipõlves muretut elu nautida, pead sa tegelema selle pikaajalise eesmärgiga.

  1. Säästa automaatselt

Kõikides pankades on võimalik teha püsikorraldus. Kasuta seda võimalust, et seadistada oma hoiukontole igakuine makse. Sa saad valida, kui palju ja millal Sa soovid üle kanda, kuid püsikorraldus ei lase Sul makset ära unustada ega kiusatusse sattudes hoiustamiseks mõeldud raha ära kulutada. On ka pankasid, mis ümardavad automaatselt iga kaardiga tehtud makse ja sellest võidetud raha suunatakse eraldi arvele.

  1. Hoia oma eelarvel ja säästudel silma peal

Eelarvega tuleb pidevalt tegeleda ja iga kuu tasuks üle vaadata ka see, kuidas säästmine kulgeb. Edusammude nägemine on edasisel säästmisel suureks motivatsiooniks ning kui on ka tekkinud mingi murekoht, siis selle kiire avastamine aitab probleemi kõrvaldada.

Kui sa koged, et juba selliste lihtsate nippide abil on võimalik raha säästa, saad ehk jõudu juurde, et veelgi rohkem raha kõrvale panna ning jõuad oma eesmärkide täitmiseni oodatust kiiremini.

SMS Laenud Eestis

BrazilNew ZealandPeru